Brak energii

Brak energii

Brak energii może być objawem zmęczenia wynikającego m.in. z braku snu, niedoborów witamin, może jednak stanowić objaw problemów chorobowych. Jak sobie poradzić z brakiem energii.

Brak energii – zmęczenie czy choroba?

Brak energii może mieć bardzo wiele przyczyn. Najczęstszą jest oczywiście mało higieniczny styl życia. Zbyt duża ilość stresu, zbyt mało snu, ogrom obowiązków i zero odpoczynku – to wszystko w końcu znajduje odbicie w braku sił do podejmowania codziennych wyzwań. Za brak energii często odpowiadają niedobory witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Zatem kluczowa jest dobrze zbilansowana dieta obfitująca w żywność dobrej jakości i w bogate odżywczo produkty oraz picie wody w odpowiedniej ilości. Nie mniej istotna jest również zdrowa dawka ruchu.

Niestety jednak brak energii może być objawem znacznie poważniejszych problemów. Zmęczenie jest objawem niedokrwistości, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, przewlekłego zakażenia (np. WZW typu C). Za brak energii odpowiada często także depresja. Obecnie diagnozuje się również CFS – zespół chronicznego zmęczenia, który może mieć bardzo różne przyczyny.

Widać więc wyraźnie, że braku energii i zmęczenia nie można lekceważyć. Jeśli mimo zdrowego stylu życia, dobrej suplementacji i zbilansowanej diety, nadal odczuwasz zmęczenie, z którym nie jesteś w stanie wygrać, koniecznie zgłoś się do lekarza. Tego problemu pod żadnym pozorem nie można bagatelizować.

Jak poradzić sobie ze zmęczeniem i brakiem energii?

Zmęczenie i brak energii to najczęściej skutki naszego stylu życia. Walkę o lepsze samopoczucie warto rozpocząć od tak prostych działań jak:

  • Odpowiednią ilości snu – powinniśmy spać 7-8 godzin, warto zadbać o wyciszenie organizmu, przygotowanie przestrzeni sypialni; sprawdź nasze porady, jak zadbać o zdrowy sen.
  • Zbilansowaną dietę – niedobory wynikające z monotonności diety, brak regularnych odstępów między posiłkami, diety eliminacyjne, to wszystko może obierać energię.
  • Przestrzeń relaksu – musimy odpoczywać, regeneracja jest dla zdrowia organizmu nie mniej ważna od wysiłku fizycznego, treningu; warto znaleźć czas na domowe SPA, medytację, ćwiczenia oddechowe – paradoksalnie wszystko to może znacząco wpłynąć na poprawę poziomu twojej energii.

Jak dodać sobie energii?

Ospałość i brak energii można często pokonać, sięgając po bardzo proste rozwiązania.

  • Rano świetnym rozwiązaniem jest wypicie szklanki wody z cytryną – pobudza organizm, stymuluje metabolizm i orzeźwia. W ogóle, aby mieć dużo energii trzeba dużo pić – poziom nawodnienia w ciągu dnia ma istotny wpływ na poziom zmęczenia.
  • Poranny jogging albo inna forma aktywności fizycznej to lepsze krążenie krwi, dotlenione komórki i ogrom wydzielających się endorfin. Taka mieszanka często działa cuda.
  • Z pomocą może przyjść także prysznic, który zadziała pobudzająco. Możesz połączyć go z pobudzającym masażem dłoni i stóp wykonanym szorstką rękawicą.
  • Warto zrobić proste badania krwi i sprawdzić poziom witamin, zwłaszcza E, C i D oraz witamin z grupy B, magnezu, cynku – jeśli gdzieś są niedobory, warto wspierać się naturalnymi suplementami dobrej jakości i jednocześnie zadbać o urozmaicenie diety.
  • Pomyśl o włączeniu do diety słynnych pobudzających ziół, adaptogenów, przede wszystkim żeń-szenia oraz preparatów z miłorzębu japońskiego.
  • Wyrób sobie nawyk picia zielonej herbaty, która łagodzi objawy zmęczenia i oczyszcza organizm. Jest równie pobudzająca co kawa natomiast w przeciwieństwie do kawy ma działanie odkwaszające organizm (zwłaszcza zielona herbata z dodatkiem soku z cytryny).