Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata – dlaczego warto ją pić?

Zielona herbata od dawna jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Świetnie sprawdza się także jako napój dla osób podczas detoksu lub przebywających na diecie. Szukasz alternatywy dla wody i ziół? Wypróbuj ją!

Różne smaki, te same dobroczynne właściwości

Zielona herbata występuje w bardzo wielu odmianach, które przekładają się przede wszystkim na walory zapachowo-smakowe. Różnica może się pojawić także w poziomie zawartości kofeiny w konkretnej odmianie. Podstawowe właściwości każda odmiana ma jednak podobne.
  • Zawiera sporą dawkę bezcennych dla organizmu witamin C, B, E, K.
  • Bogata jest w aminokwasy, garbniki, mikroelementy, a także tak pozytywnie działające na organizm polifenole, katechiny.
  • Pita regularnie wspomaga organizm w walce z różnego rodzaju schorzeniami i dolegliwościami. Obniża np. ryzyko zawału, udaru, choroby wieńcowej. Pomaga przy problemach z nadciśnieniem. Stymuluje układ krążenia. Ma wysoką zawartość antyoksydantów, co sprawia, że działa przeciwstarzeniowo, a jednocześnie antynowotworowo. Pomaga także w walce ze stanami depresyjnymi.

Zielona herbata a odchudzanie

Picie tej herbaty jest szczególnie zalecane osobom, które chcą oczyścić swój organizm lub po prostu zamierzają pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Jeśli będziesz ją pić regularnie (np. jako alternatywę dla kolejnej szklanki wody lub naparu z pokrzywy), możesz liczyć, że:
  • przyspieszy ona twój metabolizm.
  • zmniejszy nadmierny apetyt (dzięki witaminie B, antyoksydantom i kofeinie).
  • zadziała moczopędnie, co przyspieszy usuwanie nagromadzonych w organizmie toksyn.
  • pozytywnie wpłynie na pracę wątroby, przyspiesza jej metabolizm.
  • pomoże ci w walce z cellulitem, będzie przeciwdziałać jego tworzeniu.
  • obniży poziom szkodliwych trójglicerydów.
Ustal swój mały rytuał i popołudniową kawę spróbuj zastąpić zieloną herbatą, ważne jest regularne picie.

Właściwe przygotowanie kluczem dobrego smaku.

By przygotować aromatyczną i smaczną zieloną herbatę, poza wyborem ulubionego gatunku, warto zwrócić uwagę na trzy kluczowe aspekty:
  • rodzaj wody – najlepsza jest woda miękka o małej ilości wapnia. Nie bez znaczenia jest również to, by nie gotować wody zbyt długo. Kiedy woda zaczyna się gotować najpierw od dna odrywają się pęcherzyki powietrza, po chwili jest ich coraz więcej i unoszą się ku górze naczynia, dając efekt białej, lekko mętnej wody. To jest właśnie najlepszy moment, by przerwać jej gotowanie do zaparzenia smacznej herbaty.
  • temperatura wody – pamiętaj by nie zaparzać zielonej herbaty wrzątkiem. Najlepiej zalej liście wodą o temperaturze 60 – 90 stopni Celsjusza ( 4 minuty po zagotowaniu, woda osiąga temperaturę około 90 stopni C° a po kwadransie około 70 stopni). Zwykle producenci podają na opakowaniu w jakiej temperaturze, powinien być zaparzany określony gatunek zielonej herbaty.
  • czas parzenia – warto wiedzieć, że zdecydowaną większość gatunków tej herbaty, można zaparzać dwu, a nawet trzykrotnie. Pierwsze parzenie powinno trwać nie dłużej niż 3 minuty, natomiast drugie i trzecie, może potrwać dłużej. Tak zaparzana herbata, miękką wodą o odpowiedniej temperaturze pozwoli nie tylko cieszyć się smakiem i skorzystać z jej cennych właściwości. Powyższe wskazówki uchronią nas również przed nieprzyjemnym, gorzkawym posmakiem naparu.