Dieta przy menopauzie

Dieta przy menopauzie

Dieta przy menopauzie ma ogromne znaczenie. Z jednej strony pozwala nieco stłumić nieprzyjemne objawy i dolegliwości, z drugiej – nieumiejętnie prowadzona może je wzmacniać. Zobacz, co warto włączyć do diety przy menopauzie, a czego unikać.

Rozsądna dieta przy menopauzie

Menopauza to nowy etap dla każdej kobiety. Oczywiście każda przechodzi ją nieco inaczej, natomiast dla każdej na swój sposób jest to pewne wyzwanie. Dieta przy menopauzie powinna być więc bardzo przemyślana. Tutaj nie chodzi jednak o jakiś szczególny poziom jej skomplikowania, ale o codzienną troskę o zrównoważoną dietę, bogatą w ważne dla organizmu witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Dieta przy menopauzie z pewnością powinna być bogata w warzywa, owoce, chude mięso, drób, niskokaloryczne produkty mlecze, pełnoziarniste pieczywo, makarony, ryż. Z pewnością warto unikać tego, co generalnie nie jest dla nas zdrowe – wysoko przetworzonej żywności, tłustych i ciężkich posiłków, słodyczy, napojów gazowanych itp. Dieta przy menopauzie powinna być skonstruowana tak, aby dawać organizmowi jak najwięcej siły do tego, by przetrwał tę hormonalną burzę, jaka się odbywa w jego wnętrzu.  Warto dbać o 5 porcji warzyw i owoców, które mają w sobie moc witamin, składników mineralnych oraz fitoskładników.

Jak sobie pomóc? Co jeść?

Dieta przy menopauzie powinna być generalnie zrównoważona, natomiast są takie składniki, na które w tym okresie życia szczególnie warto postawić.

  • Soję – raczej jednak w produktach takich jak mleko sojowe, tofu, sojowe przekąski. Istnieją badania, które pokazują, że soja może nieco łagodzić charakterystyczne dla menopauzy uderzenia gorąca. Z pewnością natomiast jest ona cennym źródłem białek i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które bardzo dobrze wpływają na kondycję mięśnia sercowego.
  • Witaminę E – którą znajdziesz w orzechach, kiełkach pszenicy, a także innych nasionach czy szparagach. Świetnie wpływa ona kondycję skóry, pomaga w utrzymaniu dobrze zbilansowanej diety. Niektórzy twierdzą również, że warto włączyć ją do diety przy menopauzie, bo osłabia uderzenia gorąca.
  • Kwasy omega-3 – znajdujące się w oleju lnianym, nierafinowanym oleju konopnym, rzepakowym, soi, orzechach włoskich, oliwie z oliwek. Kluczowe są ze względu na wspomaganie układu sercowo-naczyniowego. Wspierają także sprawne działanie naszego umysłu i procesów poznawczych.
  • Błonnik – znajdziesz go między innymi w płatkach, otrębach, pełnoziarnistym pieczywie. Wesprze on pracę twojego układu trawiennego, wzmocni serce i pozwoli zmniejszyć nieprzyjemne uderzenia gorąca.
  • Wapń – trochę sera, jogurtu naturalnego, ciemnoliściastych warzyw w diecie może pomóc zachować zdrowe kości. Warto tylko pamiętać, aby wybierać produkty o zmniejszonym poziomie tłuszczu.

Dieta przy menopauzie – czego unikać?

Myśląc o diecie przy menopauzie, trzeba brać pod uwagę nie tylko to, co do diety włączyć, ale i to, czego w tej diecie być nie powinno albo czego ilość z pewnością warto zmniejszyć. Na pewno przy menopauzie nie pomaga alkohol, który tylko wzmacnia uderzenia gorąca. Podobnie działa kofeina w nadmiarze i ostre przyprawy. Dobrze więc nie przesadzać z pieprzem i chili w diecie, a z kaw lepiej wybierać tę bezkofeinową.


[wpseo_bree