Jak schudnąć?
Zdrowe odchudzanie
Wielokrotnie słyszałaś, że przy niedoczynności tarczycy odchudzanie nie ma sensu i musisz pogodzić się z nadwagą? Przez lata wmawiano ci, że z tej wyjątkowo szczupłej sylwetki po prostu powinnaś się cieszyć? A może po ciąży wszyscy przekonywali cię, że te fałdki na brzuchu i zwisająca skóra to ślad po cudzie macierzyństwa i nie ma się co na nie obrażać? Ty zaś słuchając tych uwag, popadałaś w coraz większe kompleksy. Jednocześnie budowałaś w sobie przekonanie, że naprawdę odchudzenie w twoim przypadku jest niemożliwe. Czas z tym skończyć! Twoja wymarzona sylwetka jest na wyciągnięcie ręki. Droga do niej prowadzi nie przez drakońskie diety i morderczy trening, ale świadome zdrowe odżywianie, budowanie zdrowych nawyków, zbilansowaną dietę i troskę o własny organizm.
Siła nawyku w drodze do odchudzania
Więc zamiast wywracać na siłę wszystko do góry nogami z myślą o odchudzaniu i wciąż kontrolować wagę, zastanów się, co możesz dzisiaj dobrego zrobić dla swojego organizmu? Rozpocząć dzień od ciepłej wody z cytryną? Czarną kawę na śniadanie uzupełnić o proste kanapki lub jajecznicę? Niezdrowego batona zamienić na zdrowego shake’a? A może zainteresować się zdrową dietą odchudzającą? Tych, którzy po raz kolejny podchodzą do zdrowej diety, zachęcamy, aby spróbowali na początek wdrożyć jeden nawyk. Co on zmieni?
Nawyk to mikrodziałanie, to pierwszy krok rozpoczynający proces, który w przyszłości zmienić może wszystko. Małe zmiany w kwestii zbilansowanej, zdrowej diety dają szansę na uzyskanie trwałych rezultatów. Wypicie tej szklanki wody z cytryną z rana to szybki i łatwy krok, a jednak prowadzi do dużej zmiany. Wspomaga oczyszczanie z toksyn, dodaje energii. Jednocześnie z czasem kieruje twoją uwagę na kwestię lepszego nawodnienia organizmu. Wprowadzenie choćby najprostszych śniadań to ogromny krok. Ten posiłek ma bowiem ogromne znaczenie dla twojego funkcjonowania w ciągu całego dnia. Jego zjedzenie w odpowiednim czasie rozpędza także metabolizm. Nie musisz jednak od razu ćwiczyć się w pieczeniu muffinów jajecznych. Możesz zacząć zdrowe odchudzanie od znacznie prostszych dań. Pamiętaj, najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a tobie chodzi przecież nie tylko o utratę kilogramów…
Jak schudnąć? Droga do redukcji nadprogramowych kilogramów
Punktem wyjścia do walki z nadprogramowymi kilogramami jest przede wszystkim twoje nastawienie. Nie zakładaj, że ma to być droga przez mękę. Wręcz przeciwnie – potraktuj zdrową dietę jako sposób na zadbanie o siebie. Walcz nie ze sobą. Walcz o coś: zdrowy organizm, lepszą kondycję, smuklejszą sylwetkę, kontrolowaną, stabilną wagę. Sięgnij po wizualizację. Wyobraź sobie, jakie efekty możesz osiągnąć, jeśli zaczniesz już dziś. Zastanów się, co cię czeka, jeśli nic nie zrobisz. Zbilansowana dieta to nie lista wyrzeczeń, a sposób na świadome kreowanie swojej przyszłości.
Pracę nad sobą zacznij od poprawy metabolizmu. Od niego zależy naprawdę wiele. Możesz jeść najzdrowsze produkty, jednak jeśli metabolizm będzie pracował wolno, trudno będzie o skuteczne odchudzanie. Co możesz zrobić? Warto zacząć od wprowadzenia kilku zdrowych nawyków.
- W ramach zbilansowanej diety spożywaj regularną liczbę posiłków – 3 w ciągu dnia plus 2 przekąski.
- Pilnuj odstępów między posiłkami – około 3 godziny.
- Unikaj wysoko przetworzonej żywności, bazuj na świeżych produktach.
Nie opuszczaj posiłków. Jedz regularnie. Dzięki temu twój organizm otrzyma sygnał, że nie ma potrzeby magazynowania „zapasów” i metabolizm przyspieszy.
Zadbaj o to, aby w ramach zdrowej diety odchudzającej pić codziennie minimum 2 litry wody. Po tygodniu zauważysz pierwsze efekty. Pozbędziesz się opuchlizny. Cera będzie bardziej promienna, ty zyskasz więcej energii. Organizm szybciej zaczynie pozbywać się toksyn z organizmu. To z kolei sprawi, że metabolizm jeszcze przyspieszy.
W drodze do skutecznego odchudzania
Kiedy już zadbasz o lepszą przemianę materii, warto zwrócić większą uwagę na to, co znajduje się na twoim talerzu.
- W zbilansowanej diecie postaw na zwiększoną ilość warzyw i owoców w diecie (najlepiej 5, różnokolorowych porcji). Z myślą o zdrowym odchudzaniu dodatkowo możesz sięgnąć po mrożonki lub liofilizowane warzywa i owoce, które mieszczą w sobie ogromną dawkę wartości odżywczych, witamin i minerałów, fitoskładników (flawonoidów, karotenoidów chroniących m.in. przed szkodliwym działaniem środowiska, infekcjami grzybiczymi czy wirusowymi); pozbawione są natomiast cukru. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą np. spożywać określonych grup owoców czy warzyw. Liofilizacja (polegająca na odparowywaniu wody z zamrożonych produktów) w przeciwieństwie do suszenia pozwala zachować większość cennych składników odżywczych znajdujących się w warzywach i owocach, które do tego procesu są zbierane w szczycie dojrzałości (co również przekłada się na moc produktu powstałego w wyniku liofilizacji).
- Czytaj etykiety. Nie tylko z myślą o zdrowym odchudzaniu wybieraj produkty bogate w błonnik, białka wysokiej jakości, składniki odżywcze, z niską zawartością tłuszczu. Unikaj produktów z wysoką zawartością soli, cukru, koszeliny (E120), glutaminianu monosodowego (E621), kwasu benzoesowego. Oceniaj produkty także pod względem całości składu (np. czy produkt ma niski index glikemiczny tj. o wartości 50 i niżej) i jakości wykorzystanych produktów. Zwróć uwagę choćby na to, czy owoce i warzywa były zbierane w szczycie sezonu, jeśli tak było, producent z pewnością cię o tym poinformuje.
- Unikaj ziaren rafinowanych i pochodzącej z nich białej mąki, pieczonego na niej chleba, ich spożywanie znacznie utrudnia odchudzanie.
- Zrezygnuj z napojów gazowanych, słodzonych soków, niezdrowych koktajli i shake’ów.
70% sukcesu to zbilansowana, zdrowa dieta. Nie można jednak zapominać o aktywności fizycznej. Chodzi przede wszystkim o regularność. Możesz zacząć od regularnych spacerów, wolnego truchtu, zapisać się na pilates albo zacząć wykonywać w domu proste ćwiczenia poprawiające kondycję całego ciała.
Nie tylko odchudzanie, czyli jak przytyć? Budowanie masy ciała
Wiele mówi się zdrowym odchudzaniu i diecie redukcyjnej, natomiast nie brakuje osób marzących o odwrotnym efekcie. Do zbyt niskiej wagi ciała może się przyczyniać bardzo wiele czynników: od predyspozycji genetycznych, przez choroby pasożytnicze i zakażenia bakteryjne, zaburzenia mikroflory bakteryjnej, pracy układu pokarmowego po rozregulowaną pracę układu hormonalnego.
Zalecenia dla osób, którym zależy na kontroli wagi i przyroście masy ciała, są bardzo podobne do tych kierowanych do osób odchudzających się i walczących z nadprogramowymi kilogramami:
- zbilansowane posiłki, w regularnych odstępach czasu,
- koncentracja na produktach z odpowiednią ilością makro- i mikroskładników,
- rezygnacja w żywności przetworzonej, dieta bogata w owoce, warzywa, błonnik, zdrowe tłuszcze,
- duży stopnień nawodnienia organizmu.
Podstawowa różnica dotyczy podaży kalorycznej. Aby przytyć jeden kilogram, musisz zjeść o około 7000 kcal więcej niż wynosi twoja całkowita przemiana materii. Najprościej rzecz ujmując, musisz np. w ciągu 10 dni zjeść każdego dnia o 700 kcal więcej niż przewiduje zwykła podaż kaloryczna dla osoby o twoich parametrach (wieku, wzroście, aktywności). Zaleca się jednak, aby dziennie podaży kalorycznej nie zwiększać o więcej niż 1000 kcal. Najlepiej robić to stopniowo. Aby przytyć, na zdrowej diecie warto jeść:
- zdrowe tłuszcze roślinne (np. oliwę z oliwek, awokado, orzechy),
- owoce – spożywane zarówno w postaci surowej, suszonej jak i liofilizowanej,
- węglowodany złożone (ciemne pieczywo, kasze, ryż pełnoziarnisty),
- białko (przede wszystkim białe mięsa i ryby, jajka a także naturalne preparaty bogate w wysoko przyswajalne białka, najlepiej te, pochodzenia roślinnego)
Modelowanie sylwetki
Wiele osób jest przekonanych, że po odchudzaniu śladem po zgubionych kilogramach będą zwisające fałdy skóry. Tak się może oczywiście wydarzyć w przypadku bardzo drastycznej, eliminacyjnej diety wykluczającej z twojego jadłospisu całe grupy produktów, a także w przypadku diety po prostu ubogiej w wartości odżywcze. W większości przypadków świadomie prowadzone odżywianie, zbilansowana dieta z uwzględnieniem składu i jakości wykorzystywanych produktów, kontrola masy ciała, utrata kilogramów w sposób stopniowy w połączeniu z ćwiczeniami i odpowiednim nawodnieniem, mogą zdziałać cuda. Liofilizowane warzywa i owoce dostarczające uderzeniowej dawki witamin, minerałów i składników odżywczych czy fitoskładników, dobrze skomponowane posiłki bogate w wszelkie niezbędne składniki odżywcze, dodatki w postaci zdrowych shake’ów i koktajli są w stanie skutecznie zadbać o odżywienie skóry, jej wzmocnienie, odpowiednią produkcję kolagenu i elastyny, a to wszystko może przyczynić się do wyjątkowych efektów wymodelowanego ciała.
Jeśli nie masz znaczącej nadwagi, ale chciałabyś zadbać o bardziej szczupłą, smukłą, wymodelowaną sylwetkę, to droga do niej również prowadzi przez kuchnię. Umiejętne komponowanie składników, regularne nawodnienie, kontrola wagi, dostarczanie do organizmu makro- i mikroskładników, dobrych tłuszczy i witamin, a także zdrowa dieta pomogą ci osiągnąć i utrzymać wymarzone efekty.