Dieta wegetariańska to coś więcej niż rezygnacja z przysłowiowego kotleta. To wybór zupełnie innej drogi odżywiania, która ma wiele swoich plusów.
Na czym polega dieta wegetariańska?
Ten sposób odżywiania się, przez wiele osób nadal jest postrzegana jako szaleństwo i przejaw pewnej ortodoksji. Inni podkreślają, że jest to wybór, który może być podyktowany zarówno decyzjami dietetycznymi, jak i etycznymi. Wiele osób decyduje się na wegeteriazm także z powodów ekonomicznych – produkcja mięsa i pochodnych jest znacznie bardziej kosztowna niż innych produktów spożywczych. Niewątpliwie oparcie diety na warzywach i owocach ma wiele plusów. Od zawsze przekonujemy, że warto jeść warzywa i owoce, warto także zmniejszać udział potraw mięsnych w diecie. Całkowite wykluczenie produktów pochodzenia zwierzęcego z diety to już jednak kwestia bardzo indywidualnego wyboru.
Czym dieta wegetariańska różni się od wegańskiej?
Te dwie nazwy często są mylone, warto więc precyzyjnie wskazać różnicę między nimi.
W diecie wegetariańskiej wyklucza się mięso, w diecie wegańskiej – wszystkie produkty odzwierzęce, a więc także mleko krowie, owcze, kozie i wszystkie pochodne, a więc cały właściwie nabiał. Wyklucza się jaja i wszystkie produkty je zawierające. Dieta wegańska jest więc znacznie bardziej restrykcyjna od diety wegetariańskiej. Weganizm jest właściwie najbardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu. Istnieją jednak mniej radykalne rozwiązania:
- laktoowowegetarianizm (owolaktrianizm) dopuszcza jedzenie nabiału, jajek, miodu z odrzuceniem mięsa,
- laktowegetarianizm dodatkowo wyklucza jajka,
- owowegetarianizm przyzwala na jedzenie jajek, ale wyklucza spożywanie przetworów mlecznych.
Czy jedząc warzywa i owoce, zawsze jemy zdrowo?
Wegetarianizm przybył do Europy prawdopodobnie z Azji od braminów, joginów i buddystów. Nie jest to więc, jak niektórzy próbują przekonywać, wymysł XXI wieku. Dietę opartą przede wszystkim warzywach i owocach znali już starożytni: Pitagoras, Sokrates, Platon.
Nie oznacza to jednak, że dieta wegetariańska z założenia zawsze jest zdrowa. Dlaczego warto jeść owoce i warzywa tłumaczyliśmy kilkukrotnie, trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że jeśli będziesz jeść nieregularnie, zbyt dużo, sięgać po produkty kaloryczne (np. warzywa smażone na głębokim tłuszczu), słodycze, waga raczej nie ruszy z miejsca. Natomiast połączenie innych zdrowych nawyków z dietą opartą w dużej mierze o warzywa i owoce, może ci dać wyjątkowo zadowalające efekty.
Zalety wegetarianizmu
Dieta wegetariańska, a więc zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza organizmowi dużej ilości błonnika. Pozytywnie wpływa to na metabolizm, przyspiesza pracę jelit. Badania wskazują, że dieta oparta o warzywa i owoce zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Odżywianie się na bazie roślinnej, z reguły oznacza także niższy wskaźnik masy ciała w porównaniu do osób jedzących mięso. Wegetarianie spożywają aż o 25% tłuszczów mniej. Przy tego typu diecie trzeba jednak pamiętać o wyrównywaniu możliwych niedoborów żelaza i witamin z grupy B.