Dlaczego warto jeść owoce?

Dlaczego warto jeść owoce?

Jeść owoce powinniśmy regularnie, każdego dnia. To niezbędny element racjonalnej diety każdego człowieka, nie tylko tego, który stara się zgubić nadprogramowe kilogramy. Owoce warto jeść przede wszystkim dlatego, że to bogate źródło witamin, składników mineralnych i błonnika, ale nie tylko! Warto wiedzieć, że są one również źródłem bezcennych enzymów i innych fito składników, które korzystnie wpływają na organizm.

Kiedy warto je jeść?

Jeść owoce powinien każdy, co najmniej dwie porcje codziennie, stawiając na sezonowość i różnorodność kolorów. Oczywiście nie każdy może spożywać je w formie surowej, u niektórych część wywołuje nietolerancje pokarmowe czy alergie. W takim przypadku warto dokładnie się przebadać i ustalić, jakich owoców jeść nie można. Natomiast w diecie powinny się one znajdować w dużej ilości. Można z nich stworzyć niewielki, mało kaloryczny, a przy tym bardzo smaczny posiłek. Tym samym dostarczymy organizmowi witamin, minerałów, fito składników i innych cennych substancji. Nie należy pomijać faktu, że owoce składają się w 80% z wody (wartość uśredniona), więc zjadanie ich w odpowiedniej ilości pomaga nawodnić organizm.
Osoby, które nie mogą jeść surowych owoców i warzyw, mogą rozważyć sięgnięcie po ich liofilizowaną wersję. Jest to również rozwiązanie rekomendowane osobom, którym trudno się zorganizować, by zjadać regularnie, zalecane porcje świeżych i różnorodnych owoców oraz warzyw. To także świetna alternatywa na okres jesienno-zimowy, kiedy dostęp do świeżych, warzyw i owoców jest ograniczony. Można wtedy sięgnąć także po mrożonki. Natomiast kiedy to tylko możliwe, zaleca się spożywanie przede wszystkim owoców sezonowych, świeżo zerwanych, najlepiej niepoddanych obróbce termicznej.

Jakie zalety ma jedzenie owoców?

Jeść owoce warto przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość witamin, soli mineralnych, węglowodanów, aminokwasów czy kwasów tłuszczowych oraz wspomnianych już wcześniej fito składników. Warto dbać o ich różnorodność.
  • Szczególnie cenne są owoce tzw. fioletowe zawierające antocyjany i karotenoidy, witaminę C, potas i magnez.
  • Żółto-pomarańczowe owoce z kolei zawierają flawonoidy i karotenoidy, witaminę C.
  • Zielone – chlorofil, karotenoidy i luteina, magnez, witaminę C i kwas foliowy .
  • Czerwone owoce cenione są za wysoką zawartość likopenu i antocyjanów
  • Białe z kolei to bezcenne źródło polifenoli i flawonoidów, związków siarki, potasu, witaminy C i selenu.
  • Jedzenie owoców – skutki dla organizmu

    Regularne spożywanie odpowiednich porcji owoców ma bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jeść owoce warto dla utrzymania odpowiedniego poziomu witamin i składników odżywczych co w konsekwencji istotnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
  • Owoce są bogate w błonnik, więc wspomagają proces trawienia i działają pozytywnie na układ pokarmowy.
  • Dzięki dużej zawartości witaminy A, C, E i karotenoidów oraz witamin z grupy B- wykazują działanie antyoksydacyjne. Jeść owoce warto także dla obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.
  • Jedzenie owoców zawierających dużo witaminy C przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego.
  • Owoce są niskokaloryczne (co prawda nie wszystkie, ale większość z nich), dlatego też stanowią bezcenny element diety nakierowanej na utratę zbędnych kilogramów. Warto po nie sięgać na drugie śniadanie i podwieczorek oraz kiedy mamy zachciankę na słodycze, owoce to zdecydowanie zdrowa wersja. Jeśli dbasz o figurę lub powinnaś kontrolować poziom cukru we krwi, wybieraj owoce z niskim indeksem glikemicznym i takie, które nie są nazbyt dojrzałe.
  • Dzięki dużej zawartości magnezu, cynku, miedzi, fluoru, jodu, wapnia oraz żelaza owoce wspomagają rozwój i wzrost organizmu, dlatego tak ważne jest, aby regularnie jadły je dzieci.
  • Owoce zawierają zdrowe cukry, dzięki czemu dodają energii. Wysoka zawartość antyoksydantów pomaga w walce ze zmęczeniem.
  • Pozytywnie wpływają na stan skóry, przede wszystkim te zawierające dużo witaminy C, E i beta-karotenu oraz innych przeciwutleniaczy.
  • Owoce pozytywnie wpływają na pracę mózgu – poprawiają zdolność koncentracji oraz zapamiętywania.