Dlaczego warto jeść warzywa?

Dlaczego warto jeść warzywa?

Jeść warzywa powinien każdy, niezależnie od tego, czy planuje schudnąć, przytyć czy utrzymać wagę na dotychczasowym poziomie. Warzywa nie bez powodu znalazły się u podstaw piramidy żywienia. Jeść je powinnaś ze względu na ich właściwości odżywcze, wysoką zawartość witamin. Przy tym mają ogromny plus – są niskokaloryczne.

Czemu trzeba jeść warzywa?

Musisz jeść więcej warzyw – to zdanie każdy chyba słyszał w dzieciństwie. Ta ogólna prawda nigdy nie straciła na aktualności, mimo że wielu osobom nadal z trudem przychodzi zdrowe odżywianie, czyli między innymi włączenie większej ilości warzyw do swojej diety. Jest to natomiast jeden z tych nawyków, od których warto rozpocząć zmiany żywieniowe. Jeść warzywa, najlepiej w ilości co najmniej 0,5 kilograma dziennie, trzeba z wielu powodów.
  • Mają wiele właściwości zdrowotnych i pozwalają dostarczyć do organizmu cenne wartości odżywcze.
  • Można ich zjeść stosunkowo więcej niż innych produktów, ponieważ są niskokaloryczne. Spora ich część ma także niewiele cukru (choć są wyjątki, np. marchew czy buraki).
  • Zawarte w nich chlorofil, karotenoidy czy antocyjanozydy wspierają organizm w codziennym rozwoju, ale i walce z różnymi chorobami.
  • Dlaczego warto sięgać po różnokolorowe warzywa?

    Warzywa trzeba jeść z głową. Najlepiej sięgać nie tylko po kilka wybranych, ale po różnorodne płody ziemi. Warto kombinować je tak, aby sięgać po każdy z pięciu kolorów warzyw, ponieważ za barwą stoją w tym przypadku konkretne fito składniki i ich określone właściwości.
  • Warzywa zielone – bogate w luteinę, witaminę C i K, potas, kwas foliowy. Niskokaloryczne, idealne podczas detoksu, skutecznie uwalniają organizm od toksyn (ma na to wpływ między innymi duża zawartość chlorofilu). Wspierają układ nerwowy i pracę wątroby, pozytywnie działają na wzrok, łagodzą stany zapalne, przeciwdziałają anemii. Szczególnie wartościowe są: szpinak, jarmuż, por, brokuł, zielony groszek, szparagi, fasola szparagowa, ogórek.
  • Warzywa czerwone – bogate w potas, karotenoidy, w tym alfa- i beta-karoten, beta-kryptoksantynę, luteinę, zeaksantynę i likopen. Składniki te hamują procesy starzenia się skóry, chronią przed szkodliwym działaniem UV, odbudowują naskórek. Likopen jako jeden z silniejszych antyoksydantów zmniejsza ryzyko zawału, wspiera układ krwionośny, przeciwdziała rozwojowi części nowotworów, Czerwone warzywa wspomagają utrzymanie optymalnego ciśnienia krwi oraz pomagają usuwać nadmiar wody z organizmu. Warto jeść czerwone warzywa: pomidory, paprykę, rzodkiewkę.
  • Warzywa fioletowe – zawierające antocyjany. Działają antyoksydacyjnie. Wspierają pracę wzroku, zapobiegają nadciśnieniu, chorobom układu moczowego, infekcjom wirusowym. Poleca się bakłażana, czerwoną kapustę, cebulę, czerwoną fasolę, buraki, fioletowe odmiany jarmużu, kalafiora i brokuła i sałaty.
  • Żółte warzywa – także zawierają karotenoidy, a przede wszystkim beta-karoten. Pozytywnie wpływają na wygląd włosów, skóry, paznokci. Wspierają pracę układu odpornościowego. Chronią przed problemami z układem krążenia, wspierają właściwą pracę stawów, budują mocniejsze kości. Poleca się szczególnie dynię, marchewkę i kukurydzę oraz żółte odmiany cukinii i pomidora.
  • Białe warzywa – zawierają dużo witaminy B, C, K, folianów, żelaza, magnezu, cynku, potasu. Uszczelniają naczynia krwionośne, pobudzają ukrwienie skóry. Sprzyjają wydzielaniu śliny i soków trawiennych, poprawiają perystaltykę jelit. Są bogate w fitozwiązki o właściwościach antyoksydacyjnych. Warto często sięgać po cykorię, białą fasolę, kalarepę, korzeń selera i pietruszki. Nie stroń od kalafiora, pora, kapusty, czosnku oraz cebuli.
  • Jakie warzywa jeść?

    Warzywa jeść zawsze warto, natomiast nie o każdej porze roku możesz jeść dokładnie to samo. Pamiętaj, że najbardziej wartościowe są warzywa świeżo zebrane, a więc sezonowe. Podobnie jak warto jeść owoce sezonowe, tak i warzywa. Poza sezonem nie musisz jednak rezygnować z szpinaku czy fasolki szparagowej, natomiast lepiej kupić jej wersję mrożoną niż tę świeżą, co do której nie wiesz, jak długo już jest „świeża”. Sprawdzonym i coraz powszechniej  stosowanym rozwiązaniem jest uzupełnianie codziennej dawki warzyw ich formą liofilizowaną. To z łatwością pozwala dostarczyć organizmowi, codziennej porcji cennych substancji odżywczych, z każdej grupy kolorystycznej, niezależnie od pory roku.
    Włącz jak najwięcej warzyw do swojego menu i ciesz się ich smakiem oraz właściwościami.