Dlaczego waga nie spada pomimo diety i aktywności fizycznej?

Dlaczego waga nie spada pomimo diety i aktywności fizycznej?

Regularnie trenujesz, zdrowo się odżywiasz, a waga nie spada? Nie poddawaj się! Przestoje podczas odchudzania to normalna sprawa, a przyczynić się do niej może kilka rzeczy. Oto 5 powodów, dla których waga nie spada.

1. Za mały deficyt kaloryczny

Niby dobrze się odżywiasz, zdrowo, stawiasz na warzywa i owoce, ale grzeszki jedzeniowe się zdarzają. Może się okazać, że nawet przy zdrowym odżywianiu spożywasz za dużo kalorii. Jeśli przez cały dzień, pomiędzy posiłkami, podjadasz, to w efekcie podaż kalorii będzie większa niż planowałaś. Monitoruj to co jesz, pijesz i jak często. Dobrym sposobem, jest prowadzenie dziennika, w którym zanotujesz wszystko to, co zjadłaś i piłaś każdego dnia. Po tygodniu przeanalizuj go, a prawdopodobnie szybko dowiesz się, dlaczego waga nie spada. Miej na uwadze również to, że po pewnym etapie odchudzania zmienia się twoje zapotrzebowanie kaloryczne – na mniejsze. Dlatego może być tak, że twoja obecna podaż kalorii jest zbyt duża jak na potrzeby organizmu. Ponownie doprowadź do deficytu kalorycznego, a waga i centymetry znów ruszą w dół.

2. Hormony w natarciu!

Cykl hormonalny u kobiet bardzo wpływa na wygląd ciała, samopoczucie oraz przybieranie na wadze. Przed okresem nagromadzenie estrogenu sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Waga nie spada a często wręcz przeciwnie – przyrost masy ciała podczas okresu może wynosić nawet 3kg! Dlatego zanim całkowicie skreślisz swoje starania o zgrabne i zdrowe ciało, weź pod uwagę w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego jesteś. Poczekaj aż minie i sprawdź wagę ponownie. W tym czasie nie rezygnuj ze zdrowych nawyków.

3. Organizm zatrzymuje wodę

Organizm lubi magazynować wodę z kilku różnych powodów. O pierwszym z nich przeczytałaś powyżej: to wpływ cyklu hormonalnego. Drugim powodem jej gromadzenia się jest wypijanie zbyt małej ilości wody. Tak, dobrze czytasz. Gdy wypijasz zbyt mało wody, to organizm gromadzi ją, ponieważ nie wie, kiedy następnym razem zostanie nawodniony. Pamiętaj też, że woda ucieka z organizmu podczas treningu oraz z moczem – stąd też jej niedobory. Gdy jednak będziesz dbać o codzienne dostarczanie do organizmu 1,5 – 2 litrów wody, to organizm przestanie ją magazynować, a ty przestaniesz się zastanawiać, dlaczego waga nie spada.

4. Wkroczyłaś w fazę plateau

Organizm bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków. Dotyczy to zarówno posiłków, jak i treningu. Każdy kto regularnie ćwiczy i zdrowo się odżywia trafia na moment, w którym dopada do faza plateau czyli faza stagnacji. W tym czasie waga nie spada mimo naszych najszczerszych chęci. Zazwyczaj plateau trwa do 3 tygodni, więc zaniechanie zdrowego stylu życia nie jest dobrym pomysłem pomimo, że efekty nie motywują. Trzeba ten okres po prostu  cierpliwie przeczekać. Jeśli po tym czasie nic się nie zmieni, rozważ zmianę treningów, np. na treningi typu HIIT czyli interwałowe lub zmień ilość spożywanych kalorii.

5. Źle dobrany trening

Nie ważne co ćwiczysz, ważne że ćwiczysz. Te zdanie, chociaż prawdziwe, może irytować, gdy nie widzimy efektów treningów. Chociaż ważne jest znalezienie takiej aktywności, którą się lubi, żeby nie zmuszać się do ćwiczeń, tylko wykonywać ją chętniej, to czasem potrzebna jest zmiana. Mięśnie bardzo szybko adaptują się do wysiłku i mają niezwykłą pamięć. Przyczynia się to do tego, że dotychczasowy plan treningowy nie jest dla niego wyzwaniem. Zmień go, zaskocz ciało i ponownie monitoruj efekty. Jeśli do tej pory więcej czasu poświęcałaś na ćwiczenia wzmacniające i siłowe, wprowadź więcej cardio – szybko znów zobaczysz efekty.