Orzechy włoskie – 6 najważniejszych korzyści z ich jedzenia

Orzechy włoskie – 6 najważniejszych korzyści z ich jedzenia

Orzechy włoskie to jeden z najlepszych naturalnych suplementów. Sprawdzają się nie tylko jako zdrowa przekąska w diecie, ale przede wszystkim jako źródło kwasów omega-3, przeciwutleniaczy oraz naturalny środek obniżający poziom cukru we krwi. A to tylko początek wyjątkowych zalet orzechów włoskich.

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Często hamujemy się przed spożywaniem orzechów, nie tylko włoskich ze względu na ich stosunkowo wysoką kaloryczność. Warto jednak pamiętać, że rozsądna ilość, niewielka garść zjedzona w ciągu dnia, nie tylko nie zaburzy diety, a wzbogaci ją o bezcenne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Orzechy włoskie wykazują szereg cennych właściwości. Są one oczywiście wskazane przy diecie jako źródło cennego błonnika, który nie tylko usprawnia pracę układu pokarmowego, ale i hamuje łaknienie, natomiast zalet jedzenia orzechów jest dużo więcej.

Źródło zdrowych kwasów omega-3

Bardzo wiele osób cierpi na niedobór w diecie zdrowych tłuszczów, które pomagają obniżać zły cholesterol. Kwasy omega-3 pozwalają zaś wyrównywać gospodarkę lipidową w organizmie, jednocześnie wspomagając funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego. Garść orzechów włoskich, które mogą pojawić się w diecie na przykład jako popołudniowa przekąska zamiast słodkiego ciasta, jest nam zaś w stanie dostarczyć niemal 100% kwasów omega-3. Co ważne, jako roślinne źródło tych kwasów, orzechy sprawiają, że są one lepiej przyswajalne przez nasz organizm.

Orzechy włoskie mają właściwości przeciwnowotworowe

Badania naukowe dowodzą, że odpowiednie spożycie orzechów może zmniejszać ryzyko nowotworu prostaty. Chroni także przed zachorowaniem na raka piersi, który jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet.

Wsparcie dla serca i układu naczyniowego

Jedzenie orzechów nie tylko pomaga zmniejszyć wysoki cholesterol, dzięki czemu obniża ryzyko wystąpienia chorób serca, zawału czy udaru. Orzechy włoskie zawierają także bezcenny aminokwas l-argininę. Wspomaga on układ naczyniowy, czym jeszcze bardziej wspiera pracę serca. Do tego zawierają kwas tłuszczowy omega-3 alfa-linolenowy (ALA). Działa on przeciwzapalnie i zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów krwi.  Może więc zmniejszać ryzyko ataku serca i nagłego zatrzymania krążenia nawet o 50%.

Skuteczna walka ze stresem oksydacyjnym

Orzechy włoskie zawierają silne antyoksydanty (barwnik chinonowy juglon, garbnik tellimagrandin, flawonoid morina), które pozwalają przeciwdziałać negatywnym skutkom większej ilości wolnych rodników w organizmie. Chodzi tutaj nie tylko o przeciwdziałanie przyspieszonemu starzeniu się organizmu. Liczy się działanie przeciwrakowe, hamowanie rozwoju miażdżycy, a także łagodzenie stanów zapalnych w organizmie.

Obniżenie poziomu insuliny

Garść orzechów spożywana przez osoby z cukrzycą typu 2 pozwala skutecznie obniżać poziom insuliny. Tym samym pozwala hamować rozwój choroby i zmniejszać zagrożenie skutkami jej zaostrzenia.

Cenne właściwości neuroprotekcyjne

Orzechy zawierają nie tylko kwasy omega-3, antyoksydanty, ale także witaminę E, kwas foliowy, melatoninę. Cały ten zestaw oprócz innych jeszcze właściwości bardzo pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Wykazuje działanie neuroprotekcyjne, a przy tym zmniejsza podatność na stres oksydacyjny, który również odbija się na pracy naszego umysłu.

Jak wybierać orzechy?

Orzechy orzechom nierówne, warto więc świadomie wybierać te, które zamierzamy zjeść. Orzechy włoskie powinny mieć niepopękane skorupki. Dzięki temu masz gwarancję, że środek nie będzie wyschnięty lub zjełczały. Do tego absolutnie nie może być na nich śladu pleśni. Zdecydowanie lepszym wyborem są orzechy zapakowane w specjalne pojemniki. Nie kupuj orzechów na wagę. Ryzykujesz, że orzechy te leżą w sklepie od wielu miesięcy. Unikaj także tych w plastikowych pojemnikach, łuskanych. Oleisty orzech może wchodzić w szkodliwą reakcję z plastikiem. Lepiej unikać także kupowania orzechów na targu. Leżąc w skrzynkach przez wiele godzin i dni, są narażone one na rozwój pleśni.


[wpseo_breadcrumbl