Jak zacząć skuteczne odchudzanie – nastawienie ma znaczenie

Jak zacząć skuteczne odchudzanie – nastawienie ma znaczenie

Nie wierzysz w skuteczne odchudzanie? Próbowałaś już tyle razy i nie masz ochoty na kolejną porażkę? Spróbuj jeszcze raz, ale tym razem daj nam się poprowadzić i zanim zaczniesz cokolwiek robić, pomyśl o swoim nastawieniu. Ono ma nie mniejsze znaczenie dla twojego sukcesu niż to, co ostatecznie ląduje na twoim talerzu.

Skuteczne odchudzanie to nie wyścig

Skutecznie odchudzanie zależy od Ciebie. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o to, czy wytrwasz w swoich postanowieniach. Nawet najlepiej dobraną dietę możesz sabotować własnymi myślami i przekonaniami. Jeśli będziesz przekonana, że:

 • dieta to kara,
 • posiłki dietetyczne muszą być nijakie, bez smaku i radości dla podniebienia,
 • schudnąć trzeba możliwie szybko, aby móc wrócić do normalności,
 • liczy się tylko wynik na wadze

to skutecznie zablokujesz własne wysiłki. Zobacz, jak zupełnie inaczej prezentuje się dieta, kiedy pomyślisz, że:

 • dieta to troska nie tylko o zgrabne ciało, ale i zdrowie, sprawniej funkcjonujący umysł,
 • posiłki mogą mieć mało kalorii, ale dzięki przyprawom i zdrowym zamiennikom mogą smakować naprawdę przepysznie, a zamiana glutaminianu sodu na naturalne aromaty otwiera twoje kubki smakowe,
 • dieta to podróż, w której nie trzeba być sprinterem, a należy słuchać swojego ciała i z nim współpracować,
 • liczy się przede wszystkim twoje lepsze samopoczucie, sprawność, witalność, a nie kilogramy, które pokazuje waga.

Obydwie wersje komunikatów dotyczą diety, obydwa mogą ci towarzyszyć. Jak jednak myślisz, który zestaw przekonań pomoże ci osiągnąć autentyczną zmianę? Zmień nastawienie, a skuteczne odchudzanie okaże się znacznie prostsze. Nie myśl o tym, ile w miesiącu masz stracić kilogramów (już kiedyś tłumaczyliśmy, że waga nie zawsze mówi prawdę). Myśl o tym, jak skutecznie odżywić swój organizm, aby dać mu paliwo do działania. Zbilansowana dieta może cię zaskoczyć swoją różnorodnością. Przy takim nastawieniu okaże się w końcu, że całe życie można być na diecie, ale nie dla odchudzania, tylko dlatego, że staje się ona naszym stylem życia, który po prostu lubimy.

Dieta to nie kara – rób to dla siebie i z miłością do siebie

Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim kwestia wytrwałości. Jeśli myślisz o diecie w kategoriach kary, to chcesz ją przecież odbyć jak najszybciej. A to przecież w ogóle nie o to chodzi. Dieta to styl życia, w którym wyrażasz miłość do własnego ciała i organizmu. Zdrowo się odżywiając, uprawiając określoną ilość aktywności sportowej, dbając o sen i relaks (tak, to też część odchudzania!), okazujesz samej sobie ogromną troskę. Za tę miłość i zaangażowanie twoje ciało odwdzięczy ci się znacznie szybciej niż myślisz. Tylko musisz chcieć wejść na ścieżkę, która nie polega na sprincie po utratę 5, 10 czy 15 kilogramów, tylko na niekończącej się wędrówce. Oczywiście początki nie muszą być proste, ale znacznie łatwiej jest wytrwać, kiedy przypominasz sobie, że robisz to przede wszystkim dla siebie i z miłością do siebie. Nie biczujesz się, nie katujesz, nie odmawiasz sobie wszystkiego, co dobre, a troszczysz się o ciało i dokonujesz świadomych wyborów.

Mistrz wizualizacji na drodze skutecznego odchudzania

Z pewnością słyszałaś nieraz o mocy wizualizacji, wyobrażania sobie efektu, jaki chcemy osiągnąć i pobudzaniu w ten sposób naszego umysłu do tego, by zaprogramował się na osiągnięcie tego właśnie celu. Bardzo wiele osób sięga po to rozwiązanie w życiu zawodowym, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, abyś potęgę wizualizacji wykorzystała w skutecznym odchudzaniu.

 • Spisz, jak zmieni się twoje życie po wprowadzeniu zmian w stylu życia.
 • Wskaż, co wreszcie stanie się osiągnalne.
 • Nazwij marzenia, których warunkiem spełnienia jest lepsza kondycja, niższa waga, dobre samopoczucie.
 • Wyznacz sobie nagrodę za osiągnięcie jakiegoś etapu w odchudzaniu.
 • Wprost odpowiedz sobie na pytanie, po co to robisz.

W każdym momencie zwątpienia, podczas gorszego dnia, taka kartka może być dla ciebie ogormnym wsparciem. Po wizualizację tego typu możesz sięgać także przed snem, podczas praktyk relaksacyjnych. Twój umysł może być twoim sprzymierzeńcem albo wrogiem w odchudzaniu. Tylko od ciebie zależy, jak go zaprogramujesz.

Rozpraw się z dietetycznymi mitami

Na drodze do skutecznego odchudzania stają nam często ogólne, powtarzane bezrefleksyjnie przekonania, które często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Pokonaj je, a skuteczne odchudzanie od razu stanie się prostsze.

Dieta to nudne, stale powtarzające się smaki

Nieprawda! Tylko od ciebie zależy na jakie rozwiązania postawisz, czy zechcesz się bawić nowymi smakami. Zwróć jednak uwagę, że już wprowadzenie takiej małej zmiany, jak rezygnacja z glutaminianu sodu i sztucznych aromatów, żywności wysoko przetworzonej, otwiera twoje kubki smakowe. To właśnie w zdrowym jedzeniu czeka na ciebie cała feria smaków. Dieta to nie tylko rozgotowany kalafior i pieczony kurczak. Możliwości jest naprawdę wiele, zbilansowana dieta to nie wykluczanie całych grup produktów, ale świadome wybieranie tych, które są dla ciebie zdrowe. Samo otwarcie się na różnorodny świat warzyw, owoców, przypraw może wywołać smakowy zawrót głowy.

Dieta jest kosztochłonna i czasochłonna, skuteczne odchudzanie jest pracochłonne

Kolejne przekonanie, które nie musi się pokrywać z rzeczywistością. Oczywiście orzechy brazylijskie, quinoa i krewetki to drogie produkty. Z powodzeniem możesz je jednak zamienić na orzechy włoskie, kaszę jaglaną i kurczaka. Zamienników jest naprawdę wiele. Dieta może być bogata w różnorodne smaki i wcale nie musi przy tym dużo kosztować. Latem i wiosną możesz w dużej mierze oprzeć ją o sezonowe tanie warzywa i owoce, jesienią i zimą masz do wyboru szereg zdrowych warzyw bulwiastych (w tym na przykład pyszne dynie, buraki, cukinie) oraz bezcennych dla układu pokarmowego kiszonek. Nie masz czasu? Dieta wcale nie musi zajmować 3-4 godzin gotowania, możesz postawić na proste dania, które przygotujesz w kilkanaście minut. Do tego warto zwrócić uwagę na prosty dla naprawdę zabieganych, a więc posiłki do szybkiego sporządzenia – gotowe zupy czy shake’i, po które można sięgnąć nie tylko w kryzysowych sytuacjach.

Dieta to zero słodyczy

Po raz kolejny nieprawda, albo tylko częściowa nieprawda. Dostępny jest szereg zdrowych zamienników sklepowych słodyczy. Coraz łatwiej kupić zdrowe łakocie, powstaje coraz więcej kawiarni oferujących ciasta bez cukru, laktozy, glutenu. W domu bez problemu także możesz przyrządzić deser z mrożonego banana, awokado i kakao, który z powodzeniem zastąpi krem czekoladowy. Suszone owoce, zdrowe naleśniki z domowym dżemem – możliwości jest naprawdę sporo.

Poszukaj grupy wsparcia dla skutecznego odchudzania

W Programie Zdrowego Odżywiania dajemy ci nie tylko dostęp do specjalistów, którzy pomagają wdrożyć założenia skutecznego odchudzania, które ma się docelowo przekształcić w zdrowe codzienne odżywianie. Wprowadzamy cię także do społeczności osób, które podejmują to samo wyzwanie. Z doświadczenia wiemy, że dla wielu naszych podopiecznych taka grupa wsparcia jest bezcenna. Warto więc stworzyć wokół siebie grupę osób, które będą podejmowały z tobą wyzwanie zdrowszego życia, możesz w to wciągnąć najbliższą rodzinę, przyjaciół, możesz także dołączyć do jednej z wielu grup jednoczących osoby, które podjęły podobne wyzwanie. Wzajemna motywacja, dzielenie się wzlotami i upadkami, wsparcie i wspólne świętowanie to nieoceniona wartość na tej drodze po lepsze życie.

Tylko od Ciebie zależy, jak podejdziesz do odchudzania. Synonimem czego się ono dla Ciebie stanie. Pamiętaj, możesz stać się swoim największym sprzymierzeńcem lub najtrudniejszym do pokonania przeciwnikiem.