Zdrowe nowalijki – czy dla każdego? Czym się kierować przy ich zakupie?

Zdrowe nowalijki – czy dla każdego? Czym się kierować przy ich zakupie?

Zdrowe nowalijki to warzywa, których wyglądamy już od połowy kwietnia. Kiedy wreszcie pojawiają się na staganach i bazarach. Wzbudzają ogromne zainteresowanie. Warto jednak do ich zakupu podejść z pewnym dystansem.

Zdrowe nowalijki – czy na pewno?

Zdrowe nowalijki kojarzą nam się przede wszystkim z bombą witaminową. To źródło ogromnej ilości witamin, minerałów makro- i mikroelementów. Rzeczywiście tak jest, że w polskiej sałacie, szpinaku, rzodkiewkach, pomidorach i innych warzywach znaleźć można bardzo wiele cennych dla naszego organizmu substancji. Niemniej warto zdawać sobie sprawę, że pojawienie się tych warzyw na początku maja jest wynikiem uprawy szklarniowej. To często oznacza, że uprawia się je z wykorzystaniem wspomagania w postaci sporej ilości nawozów. Zdrowe nowalijki przestają robić tak dobre wrażenie, kiedy uświadomimy sobie, że zbyt intensywne ich nawożenie wiąże się ze wzrostem obecności w warzywach azotanów. Same w sobie nie są one niebezpieczne. Natomiast mają tendencję do przekształcania się w azotyny, a te już naszemu zdrowiu mogą szkodzić.

Nowalijki – jeść czy nie jeść?

Czy w takim razie należy zrezygnować z nowalijek? Absolutnie nie, trzeba natomiast do ich zakupu i obróbki pochodzić rozsądnie. Warzywa monstrualnych rozmiarów, nie mogły urosnąć tak w maju samodzielnie. Ich wielkość sama już świadczy o korzystaniu przy ich uprawie z dużej ilości nawozów. Warto więc wybrać tę nieco mniejszą rzodkiewkę czy marchewkę. Kolejna sprawa to obróbka – dokładne mycie, a także namaczanie w wodzie pozwala usunąć sporą część azotanów z konkretnych warzyw i sprawić, że nowalijki będą naprawdę zdrowe. W przypadku kapusty i sałaty, koniecznie usuwaj głąby, w których kumuluje się najwięcej azotanów. Jeśli chodzi o marchewkę i inne warzywa korzenne, dokładnie je obieraj, ponieważ w tym przypadku azotany gromadzą się przede wszystkim pod skórką.

Te sposoby postępowania ze zdrowymi nowalijkami pozwalają bezpiecznie z nich korzystać i włączać je do diety. Warto jednak pamiętać, że z jedzenia wczesnych warzyw powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz nie powinno się ich podawać małym dzieciom.

Równowaga

Zdrowe nowalijki kuszą z bazarowych straganów. Warto jednak do tej oferty podchodzić z pewnym dystansem. Nawet jeśli kochasz i uwielbiasz tego typu warzywa, tęsknisz i wyczekujesz, kiedy się tylko pojawią, postaraj się zachować równowagę w diecie. Nie opieraj jej w pełni na nowalijkach. Poczekaj na pełny rozwój sezonu. Do tego czasu korzystaj z zeszłorocznych warzyw korzennych. Nie zapominaj o sprawdzonych mrożonkach czy kiszonkach, które pomogą uzupełnić dietę w potrzebne składniki.