Chcesz zdrowo schudnąć? – Unikaj tych najczęstszych błędów

Chcesz zdrowo schudnąć? – Unikaj tych najczęstszych błędów

Chcesz zdrowo schudnąć? Trzymasz dietę, obcinasz kalorie, katujesz się na siłowni, a efektów jak nie było, tak nie ma? Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze. Czasami bowiem nieświadomie sami torpedujemy własne wysiłki.

Chcesz zdrowo schudnąć? Postaw na dobrą motywację!

Błędne odżywianie nie musi wcale oznaczać źle dobranej diety, niewłaściwej liczby kalorii, a właśnie złe nastawienie. Zastanawiasz się, co to ma wspólnego z efektami? To teraz sobie wyobraź swoją pracę, kiedy do zmiany sposobu żywienia podchodzisz z miłością do własnego ciała, akceptacją własnych ograniczeń, spokojem i założeniem, że 0,5 kilograma na wadze mniej to dobry wynik. A teraz zmień perspektywę i pomyśl o nerwowym wchodzeniu na wagę każdego jednego dnia, traktowaniu diety jako kary za nadprogramowe kilogramy i nieustannym oczekiwaniu, kiedy będzie można skończyć te męczarnie. Kiedy będzie ci łatwiej? Odpowiedź chyba już znasz!

Zdrowo schudnąć – nie popełniaj tych błędów

Aby zdrowo schudnąć, do opieki nad własnym organizmem trzeba podejść kompleksowo. Mądrze dobrana dieta to jeszcze nie wszystko. O czym zapominamy?

  • O nawodnieniu – wody nadal niestety nie doceniamy, a ma ona fundamentalne znaczenie dla diety; bez niej nie ma dobrego metabolizmu, trawienia, są za to sińce pod oczami, opuchnięte ciało i wiotka, przesuszona skóra. Zatrzymywanie wody w organizmie to bardzo częsty problem, do którego rozwoju niejednokrotnie sami się przyczyniamy. Cellulit, brak jędrności skóry to wszystko także efekty braku odpowiedniego nawodnienia. Pamiętaj, 1,5-2 litry wody dziennie to podstawa.
  • O regularności posiłków – liczy się nie tylko to, co jemy, ale i kiedy. Nie lubisz ciężarów? To dlaczego fundujesz je swojemu układowi trawiennemu? Jeśli wieczorem każesz mu strawić ¾ kalorii z całego dnia, zapomnij o tym, że będzie sprawnie pracował. Aby zdrowo schudnąć potrzebujesz natomiast sprawnego metabolizmu. Tego zaś nie wypracujesz bez regularnych posiłków, przyjmowanych najlepiej co 3-4 godziny. Dzięki temu także pokusa podjadania będzie mniejsza, a ty na co dzień będziesz się czuła lżej.
  • O kolacji – jeśli sądzisz, że wystarczą ci na ten posiłek dwa liście sałaty, jesteś w błędzie. Błędne jest także założenie, że nie możesz jeść po 18. Kolację trzeba zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Jeśli się kładziesz po północy, to od 18 do rana zamierzasz głodzić swój organizm? Nie będzie ci za to wdzięczny.
  • O tym, co właściwie jemy – bilans kaloryczny jest oczywiście ważny, natomiast znaczenie ma również, skąd te kalorie pozyskujemy, z jakich posiłków, czy zapewniają nam one odpowiednią ilość mikro- i makroelementów, witamin, antyoksydantów. To one, między innymi przyczyniają się do sprawnego przebiegu procesów metabolicznych w twoim organizmie, regulacji gospodarki hormonalnej i dobrego samopoczucia, pomimo koniecznego do schudnięcia deficytu kalorii. Pamiętaj, że witaminy, minerały i fitoskładniki odgrywają znaczącą rolę również dla regeneracji i elastyczności twojej skóry.

Niby dobrze, a jednak nie do końca

Zmiana nawyków, podejścia, motywacji do działania w trakcie diety to bardzo istotny element całego procesu. Warto do zdrowego odżywiania podchodzić nie jak do jakiegoś okresu, w którym mamy osiągnąć konkretne wyniki. Chodzi o trwałą zmianę nawyków. Naprawdę czasami świadome komponowanie śniadań, wprowadzenie nawyku picia wody, wysypianie się mogą ci dać lepsze efekty niż mordercza dieta eliminacyjna, na której non stop jesteś głodna i nerwowa.

Warto także zwrócić uwagę na proste pułapki, w które sami wpadamy. Chcemy jeść lekko, zdrowo. Aby zdrowo schudnąć, wybieramy produkty typu „light”. A skoro light, to przecież można jeść więcej, bez stresu i ograniczeń. Ile jednak razy, sięgając po taki produkt, sprawdziłaś, co jest napisane na etykiecie? Czy upewniłaś się jaki produkt ma skład? Niestety bardzo wiele produktów, które są „light”, „bez cukru”, kuszą hasłem „fit” tak naprawdę pełne są niezdrowych wypełniaczy, konserwantów, sztucznych aromatów i zamienników tradycyjnego cukru. Zastanawiałaś się, jak to jest, że Coca-Cola Zero jest taka słodka?

Nie inaczej sprawa się przedstawia z produktami eko czy bio. Oczywiście nie chodzi, żeby z tych produktów rezygnować, ale świadomie wybierać te, które swoim składem i sposobem przygotowania naprawdę zasługują na te etykiety. Zatem nie daj się zwodzić hasłom reklamowym, buduj swoją świadomość o żywności i niech w trakcie zakupów zawsze wygrywa twój zdrowy rozsądek – tego ci życzę!

Ćwiczyć, aby zdrowo schudnąć

Każdy specjalista od odchudzania powie ci, że ruch ma spore znaczenie dla efektów diety. Jest w tym oczywiście sama prawda, ale…Ruch ruchowi nierówny i tutaj więcej nie zawsze oznacza lepiej. Jeśli dawno nie ćwiczyłaś, aby zdrowo schudnąć, zacznij od spacerów, nordic walking, jogi czy pilatesu. Z czasem możesz pomyśleć o nieco bardziej intensywnych ćwiczeniach cardio czy joggingu. Najgorsze, co możesz zrobić to od razu ruszyć na siłownię i tabatę, wyciskanie i wyciskające siódme poty ćwiczenia. Najgorsze, co możesz zrobić, to założyć, że za trzy miesiące masz przebiec pół maraton. Dlaczego? Bo to będzie ponad twoje siły, bo twoje mięśnie odmówią współpracy, bo zaczniesz puchnąć ze zmęczenia, dopadnie cie zniechęcenie do dalszego działania a marzenia o szczupłej sylwetce nadal pozostaną tylko marzeniami. Daj sobie czas, ruszaj się, ale na skalę swoich możliwości, stopniowo podnoś poprzeczkę i nie planuj od razu treningowych Himalajów. Szanuj swoje ciało, a ono odwdzięczy ci się znikającymi centymetrami, kilogramami i tym najcenniejszym – zdrowiem!