Zdrowa dieta podczas urlopu – jak o nią zadbać i jak nie odpuścić!

Zdrowa dieta podczas urlopu – jak o nią zadbać i jak nie odpuścić!

Zdrowa dieta podczas urlopu? Brzmi jak oksymoron, prawda? Udowodnimy jednak, że urlop i zdrową dietę da się połączyć, a wybór między tymi dwoma elementami nie sprowadza się do alternatywy między totalnym obżarstwem a drakońską dietą.

Niech wygra rozsądek – zdrowa dieta podczas urlopu

Zdrowa dieta podczas urlopu nie musi oznaczać, że odmawiać będziesz sobie wszystkich smakołyków, które pojawią się przed tobą na stole. W zdrowym odżywianiu na wakacjach nie chodzi także o to, abyś odmawiała sobie przyjemności takich jak lody czy pizza. Jeśli przez cały rok jesz zdrowo, pilnujesz mniej więcej swojego bilansu kalorycznego. Jeśli starasz się o odpowiednią suplementację mikro- i makroelementów, małe odstępstwa od reguły naprawdę nie zniweczą twojego wysiłku. Nie chodzi jednak również o to, abyś na wakacjach zupełnie zapomniała o zdrowym rozsądku i rzuciła się na wszystkie fast foody i słodycze świata. Jeśli wprowadziłaś w swoje życie pewne zdrowe nawyki, utrzymanie ich na wakacjach nie powinno być aż takie trudne. Nie pochodź więc do tematu zdrowej diety na wakacjach jak do kary, ale sposobu rozsądnego żywienia także w czasie urlopu.

Dostrzegamy możliwości

Zdrowa dieta na urlopie jest możliwa bardziej, niż może ci się z pozoru wydawać. Pamiętaj, że wakacje to szczyt sezonu owocowo-warzywnego. Masz do wyboru taką ilość zdrowych, dobrze przyswajanych, bogatych w minerały i witaminy przekąsek, że naprawdę rezygnacja ze słodkiego ciasta na rzecz miseczki jagód, truskawek, melona czy czereśni nie powinna jawić się jako szczególne wyzwanie. Korzystaj z tych możliwości i bogactwa warzyw i owoców. Jeśli gotujesz sama, włączaj ich do wakacyjnej diety jak najwięcej. Jeśli jesteś w hotelu lub restauracji, staraj się wybierać dania bazujące na produktach sezonowych. Odkrywaj kulinarne smaki innych regionów, natomiast staraj się to robić z głową i umiarem.

Zdrowa dieta na urlopie all inclusive

Samodzielne gotowanie ok, ale opcja all inclusive wyklucza zdrowe jedzenie na wakacjach. To przekonanie części osób jest zupełnie błędne. Oczywiście, restauracyjne kuchnie kuszą ogromną ilością słodyczy, tłustych dań, frytek, pizz i innych dań, które na co dzień omijasz szerokim łukiem. To rzeczywiście prawdziwy sprawdzian silnej woli. W ofercie każdej hotelowej restauracji zawsze są też posiłki bardziej lekkie, zdrowsze. Nad Morzem Śródziemnym zamiast pizzy możesz wybrać znacznie zdrowsze risotto, owoce morza, lekkie dania bazujące na przepysznych sałatach, oliwkach, soczystych pomidorach oraz całej palecie warzyw i dobrej jakości serach. Nie brakuje tutaj owoców, które mogą ci zastąpić deser. To tylko kwestia twojego wyboru i silnej woli. Pamiętaj jednak, że jeśli podczas 7-dniowego urlopu zdecydujesz się na musakę zamiast grillowanej ryby, naprawdę nic się nie stanie. Zdrowa dieta na urlopie to kwestia balansu i znalezienia złotego środka – nie odpinamy szelek na maksa, ale też nie uprawiamy bolesnej ascezy.

 Nie zapomnij! Przykazania zdrowej diety na urlopie

  1. Nawodnienie – w okresie upałów ilość spożywanej przez ciebie wody jest jeszcze ważniejsza, niż w pozostałych miesiącach roku. Wypijaj jej ok. 3 litry. Pamiętaj, że woda pomaga także w trawieniu i oczyszczaniu więc z ewentualnymi żywieniowymi grzeszkami, organizm sobie łatwiej poradzi. Unikaj natomiast słodzonych i gazowanych napojów.
  2. Śniadania – na wakacjach lubimy dłużej pospać, natomiast nie warto omijać śniadań. Pełnowartościowy posiłek pobudzi twój metabolizm, doda ci energii i sprawi, że na obiedzie nie rzucisz się na wszystkie dostępne dania, łatwiej ci więc będzie zadbać o zdrową dietę podczas urlopu. Pamiętaj o dużej szklance wody na dzień dobry, zaraz po przebudzeniu.
  3. Wizualne oszustwo – sięgnij po mały talerzyk, zamiast tego dużego. Na wakacjach bardzo często jemy oczami, a potem nasz żołądek nie jest w stanie tego przetrawić. Takie małe oszustwo z talerzykiem pozwoli ci ograniczyć porcje i zjeść tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
  4. Regularność – wakacje to nie powód, aby fundować swojemu organizmowi jedzeniową karuzelę. Szczególnie w opcji all inclusive nie masz wymówki, żeby unikać regularnego jedzenia posiłków. Jeśli żywisz się sama lub korzystasz po prostu z okolicznych restauracji także pamiętaj, aby jeść co 3-4 godziny.

Trening na wakacjach

Oczywiście nie każdy musi mieć ochotę na codzienny wakacyjny jogging, szczególnie jeśli urlop spędza w miejscu, gdzie panują upały. Warto jednak zadbać o to, aby cały dzień nie leżeć tylko na plaży. Możesz iść na długi spacer, zwiedzić okoliczne miasteczko, spróbować popływać, zamiast tylko pluskać się w basenie. A może wypożyczysz rower (także wodny), kajaki, żaglówkę, rolki, wieczorem idź na tańce i nie oszczędzaj parkietu! Każdy sposób na aktywność w wakacje jest dobry. Zdrowa dieta podczas urlopu plus trening to recepta na brak dodatkowych kilogramów i dobre samopoczucie.


sa¬a