Zdrowe odchudzanie

Zdrowe odchudzanie

Zdrowe odchudzanie to cel, który każdy, kto chce zrzucić nadprogramowe kilogramy, powinien przed sobą postawić. Nie chodzi jedynie o to, aby było efektywnie, szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie dla organizmu. Jak to zrobić?

Zdrowe odchudzanie, czyli jakie?

Zdrowie odchudzanie to bardzo ważny temat. Niestety nadal wiele osób, które pragną zrzucić nadwagę lub zadbać o sylwetkę, chce to zrobić szybko i „na raz”. Takie podejście może się jednak okazać nie tylko nieefektywne („jo-jo” czai się, kiedy tylko skończysz się katować), nieestetyczne (nadmiar skóry, szara, sucha cera) ale i niebezpieczne dla organizmu. Diety eliminacyjne, monodiety, zbyt długo trwający detoks czy post mogą prowadzić m.in. do niedoborów w organizmie, a te obniżać będą samopoczucie, odczuwać będziesz brak energii, a twój organizm będzie niestety osłabiony i w konsekwencji mniej odporny. Odchudzać się trzeba z głową!

Przede wszystkim daj sobie czas. Złota zasada, którą zawsze warto przypominać: nie przytyłaś w ciągu tygodnia, w ciągu tygodnia więc także nie schudniesz. Daj sobie miesiąc, dwa, trzy, Zdrowe odchudzanie potrzebuje czasu. Zbyt szybka utrata wagi to naprawdę nic dobrego. W końcu zobaczysz efekty, które będą cię dalej mobilizować. Zamiast wyłącznie stawać na wadze, spróbuj się też mierzyć. Dlaczego? Sprawdź nasz wpis o mierzeniu i kontroli wagi. Rób to dla siebie, z luzem w głowie, konsekwentnie, ale i z tolerancją dla własnego organizmu. Efekty przyjdą – zobaczysz!

Żeby chudnąć, musisz jeść

To absolutna podstawa zdrowego odchudzania, o której nigdy nie warto przestać przypominać. Wiele dziewczyn jest przekonanych, że tylko deficyt kaloryczny i obcinanie kolejnych kalorii doprowadzi je do wymarzonych efektów. Prawda jest jednak taka, że prócz kaloryczności posiłków ogromne znaczenie ma ich jakość i wartość odżywcza. Nie bez znaczenia jest również jedzenie  w regularnych odstępach czasu. Bez wątpienia te właśnie czynniki wpływają pozytywnie na metabolizm i tym samym usprawniają  zdrowe odchudzanie. 

Pamiętaj, że twoim celem w odchudzaniu nie jest tylko zgubienie kilogramów, ale także wypracowanie smukłej sylwetki z ładnie zarysowanymi mięśniami. Dlatego warto w trakcie odchudzania zadbać o ruch. Nie chcesz przecież, aby po odchudzaniu zostały ci nieestetyczne fałdy zwisającej skóry. Aby tego uniknąć warto ćwiczyć. Nie zapominaj także o wodzie – warto od niej zaczynać dzień, warto go nią kończyć. Często mylimy głód z pragnieniem. Odpowiednie nawodnienie pomaga natomiast rozruszać nasz metabolizm i pomaga w zdrowym odchudzaniu. O kondycji skóry po odchudzaniu już wspominaliśmy, ale ruch i nawadnianie to nie jedyne remedium. Zadbaj w trakcie  odchudzania o podaż witamin A, C, E, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega. Twoja skóra napewno ci się odwdzięczy a ty nie będziesz musiała się martwić jej nadmiarem.

Zasada jest więc bardzo prosta. Zdrowe odchudzanie to regularne posiłki, dobrze zbilansowana dieta, nawodnienie. I sen, o nim także nie możesz zapominać. To może banalne, ale zbyt mała ilość snu utrudnia efektywne odchudzanie.

Zrób badania – przygotuj się na zdrowe odchudzanie

Przy zdrowym odchudzaniu warto kontrolować, co dzieje się z naszym organizmem. Zanim zaczniesz, wykonaj podstawowe badania. Sprawdź, czy nie borykasz się z niedoborami. Taki podstawowy komplet badań podpowie ci, czy być może nie warto wdrożyć dodatkowej suplementacji. Przy okazji, po jakimś czasie, kiedy zrobisz ponowne badania otrzymasz dodatkową dawkę motywacji, kiedy zobaczysz, jak poprawiła się choćby twoja morfologia. W końcu zdrowe odchudzanie to nie tylko praca nad sylwetką, ale i kondycją całego organizmu.

Nie katuj się – jedz smacznie i zdrowo

Wiele osób wyrobiło w sobie przekonanie, że dieta to kara, ciężkie doświadczenie, które wymaga ogromnej siły woli, aby osiągnąć wymarzony sukces. Oczywiście wiele zależy od Twojej konsekwencji, natomiast dieta może być przyjemna. Spróbuj podejść do zdrowego odchudzania jako troski o swoje ciało i cały organizm. Będąc na dobrze zbilansowanej, bogatej w warzywa i owoce diecie, dbasz o siebie w najlepszy możliwy sposób. Dobrze skrojona dieta wcale nie oznacza listka sałaty i kaszy jaglanej na każdy posiłek. W PZO proponujemy proste, smaczne i zdrowe gotowanie, uczymy, jak sprawić, aby dieta była przyjemnością, zdrową podróżą po lepszą wersję siebie.