Oliwa z oliwek dla zdrowia i urody

Oliwa z oliwek dla zdrowia i urody

Oliwa z oliwek to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które jak już dobrze wiesz mają zbawienny wpływ na organizm. Do tego zapobiega chorobom serca, a także chorobom cywilizacyjnym. Jednak nie tylko branża gastronomiczna, ale również kosmetyczna uważa, że ma wiele cennych właściwości, które sprzyjają urodzie. Jakich? 

Oliwa z oliwek – właściwości

Jest ona pozyskiwana z miąższu owoców w wyniku tłoczenia na zimno lub gorąco. Aby zachowała wszystkie swoje właściwości należy ją przetrzymywać w szklanych, ciemnych butelkach z dala od działania promieni słonecznych. Co takiego zawiera, że powinna mieć szczególne miejsce w kuchni i kosmetyczce?

Jak już wspomnieliśmy to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3 i omega-6, witamin A, D, E i K czyli witamin zwalczających wolne rodniki i uznawanych za przeciwutleniacze, oraz żelaza, wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Jednak głównym składnikiem jest kwas oleinowy, który to w głównej mierze odpowiada za swoją sławę jako produktu wspomagającego zdrowie.

Jaki ma wpływ na zdrowie?

Oliwa z oliwek ma zbawienny wpływ na zdrowie. Podnosi poziom zdrowego cholesterolu (HDL), a usuwa z tętnic zły cholesterol (LDL) zapobiegając tym samym chorobom układu krążenia. Wpływając jednocześnie ochronnie na naczynia krwionośne w mózgu zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera. Kwas oleinowy ma działanie przeciwzapalne, zapobiega insulinooporności, a także chroni przed stanami zapalnymi wątroby. Poza tym obniża poziom trójglicerydów, wysoki poziom cukru we krwi, a także obniża ciśnienie.

Naukowcy potwierdzili także prozdrowotny wpływ na jelita, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia nieswoistego zapalenia jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zapobiega też rozwojowi otyłości, która również jest już uznawana za chorobę cywilizacyjną. Co więcej istnieją badania, które dowodzą jej pozytywnego wpływu na odchudzanie.

Wpływ na urodę

Jednak nie tylko lekarze i dietetycy zalecają stosowanie oliwy, lecz również kosmetolodzy. Witamina E, posiadająca właściwości antyoksydacyjne, jest uznawana za witaminę młodości. Spożywanie zatem oliwy z oliwek – lub stosowanie kosmetyków ją zawierających – sprzyja spłyceniu zmarszczek, ale przede wszystkim nawilżaniu, ponieważ pozwala utrzymać odpowiedni poziom wody w skórze. Ma również działanie ochronne przed promieniami UV, dzięki czemu zapobiega szybszemu starzeniu się skóry. Nie oznacza to jednak, że możesz zrezygnować z kremów ochronnych, lecz po prostu stosować ją jako dodatek. Wpływa na dobre ukrwienie skóry, a to sprzyja jej sprężystości i młodemu wyglądowi. Również włosy i paznokcie czerpią korzyści z dobroczynnego wpływu oliwy na organizm i stają się mocniejsze.

Spożywając ją zyskujesz zatem nie tylko zdrowie, ale też zdrową i młodzieńczą cerę. Czy w takim razie uzupełnisz zapasy w swoim domu?