Co na głód?

Co na głód?

Co na głód jest najlepsze? Paradoksalnie odpowiedź jest bardzo prosta: regularne i dobrze zbilansowane posiłki oraz odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Co jednak zrobić, kiedy dopadnie cię głód między posiłkami?

Co na głód – jak go uniknąć?

Wiele osób zamiast pytać, co na głód pomoże szybko i skutecznie, powinno zastanowić się, jak uniknąć nadmiernego apetytu. Często bowiem jemy znacznie więcej niż powinniśmy, a to sprawia, że przestajemy panować nad wagą ciała. Droga do opanowania apetytu prowadzi przez zdrowe żywieniowe nawyki.
  • Jedz posiłki regularnie. Jeśli przyzwyczaisz swój organizm do stałych godzin posiłków i odstępów między nimi, znacznie łatwiej przyjdzie ci zmniejszyć apetyt w ciągu dnia. Organizm zyska pewność, kiedy otrzyma kolejną porcję energii, dostosuje do tego metabolizm. To sprawi, że przemiana materii będzie lepsza, a ciebie nie będą nękać napady wilczego apetytu.
  • Na głód pomoże także zbilansowana dieta. Jeśli chcesz zmniejszyć apetyt, pamiętaj oparciu jadłospisu na dużej ilości warzyw i 1-3 porcjach owoców Te niskokaloryczne składniki mają dużo błonnika, który zapewni ci uczucie sytości dla długi czas.
  • Sen na głód? Brzmi to może paradoksalnie, ale osoby śpiące 8 godzin dziennie mają zacznie wyższe stężenie hormonu sytości (leptyny), niższy poziom hormonu głodu (greliny) niż osoby śpiące krócej, np. 5 godzin.
Regularne stosowanie tych trzech podstawowych zasad stosunkowo szybko może sprawić, że przestaniesz nerwowo szukać w Internecie odpowiedzi, co na głód.

Kiedy już cię dopadnie…

Kiedy już cię dopadnie między posiłkami, możesz sięgnąć po kilka sprawdzonych sposobów. Nie będą nimi jednak batoniki, które oczywiście chwilowo pomogą uspokoić apetyt, ale jednocześnie podniosą ci poziom cukru i dostarczą kilkuset niechcianych kalorii. Zanim zaczniesz nerwowo przeszukiwać szafki w kuchni, spróbuj czego innego. Więc co na głód?
  • Sięgnij po wodę. Często mylimy apetyt z pragnieniem. Może wcale nie chce ci się jeść, a pić. Szklanka wody z dodatkiem cytryny i mięty w wielu przypadkach powinna rozwiązać problem.
  • Zastanów się, dlaczego chcesz sięgnąć po tego batonika. Naprawdę chce ci się jeść? Czy może właśnie zajadasz stres? Autorefleksja paradoksalnie może skutecznie zniechęcić cię do kolejnego kęsa.
  • Wprowadzanie zdrowych nawyków, odstępów między posiłkami to proces, na który trzeba czasu. Jeśli między nimi poczujesz głód, spróbuj najpierw sięgnąć po wodę, a także ciepłą herbatę owocową lub herbatkę ziołową (miętową, z czarnego bzu). Letnie napary skutecznie zmniejszają uczucie głodu.