Woda stanowi nawet 70% ludzkiego ciała! Dzięki niej możemy prawidłowo funkcjonować, cieszyć się dobrym samopoczuciem, ale też dbać o urodę. Dlaczego jeszcze woda jest tak ważna dla naszego zdrowia?
Jak picie wody wpływa na nasze ciało?
Zdrowe życie zaczyna się wtedy, gdy wprowadzamy dobre nawyki, takie jak picie wody. Ta natomiast jest niedoceniana. Częściej pamiętamy o suplementacji, stosowaniu kosmetyków ujędrniających (w których głównym składnikiem jest woda), niż o szklance wody. Woda działa na organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Odpowiednia ilość sprawia, że skóra jest bardziej napięta i gładsza, co wpływa na nasze samopoczucie – bo dobry wygląd jest tym, na czym nam zależy. Poza tym woda usuwa z organizmu toksyny. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu koncentracji, bo praca mózgu również jest zależna od stopnia nawodnienia. Z nią łatwiej jest się odchudzać, bo wbrew pozorom częstsze picie wody usuwa jej nadmiar z organizmu redukując opuchliznę. Przede wszystkim jednak nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, bo woda wpływa na takie narządy jak nerki, jelita czy wątroba.
Negatywne skutki odwodnienia
Odwodnienie, tak jak złe odżywianie, może powodować szereg dolegliwości, które skutkują złym samopoczuciem. O odwodnieniu mówi się już wtedy, gdy zaczynamy czuć pragnienie. Poza tym zbyt mała ilość wypijanej wody może przyczyniać się do występowania bólów i zawrotów głowy, zaburzenia pracy nerek, zatrzymywania wody w organizmie (puchnięcie), a nawet zaparć.
Odwodnienie widać też na naszej skórze. Staje się przesuszona, szara, traci jędrność. Mogą do tego pojawiać się cienie pod oczami, a usta są ciągle spierzchnięte. Pamiętaj, że woda to część naszego ciała, więc jeśli zależy Ci na tym, aby skóra przez wiele lat była młoda, to picie wody jest na to sposobem.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę?
Przyjęło się, że średnia ilość wody, jaką powinien wypić dorosły człowiek to 2 litry. Jednak jeśli chcemy być precyzyjni i spożywać porcję dopasowaną do naszych potrzeb, wystarczy wykonać proste równanie. Na każdy kilogram masy ciała przypada 30ml wody. Dlatego należy przemnożyć masę ciała w kilogramach przez 30ml, np.
Ilość wody= 60kg X 30ml = 1800ml
Lub
Ilość wody= 78kg x 30ml = 2340ml
Po tych przykładach widać, jak duże różnicę mogą być w zależności od naszej wagi.
Jak się nawadniać czyli sposoby na częste picie wody
Wiele osób skarży się, że nie jest w stanie wyrobić sobie nawyku picia odpowiedniej ilości wody. Ale są na to proste sposoby:
- Zawsze miej przy sobie butelkę wody, gdy wychodzisz z domu.
- Na butelce z wodą zrób podziałkę z zaznaczonymi godzinami – będzie to wskazówka, ile wody należy wypić do danej godziny.
- Dzień zaczynaj od wypicia szklanki wody (ok.250ml) – na dobry początek dnia nawodnisz się po nocy i od razu odznaczysz jedną z porcji.
- Dodatkowo pobierz aplikację na telefon przypominającą o piciu wody.
- Jeśli nie smakuje Ci woda, możesz do niej dodać owoce np. woda z cytryną
Wodę znajdziesz też w wielu warzywach i owocach, dlatego nie zapominaj o nich w codziennym jadłospisie. Pamiętaj, że do podaży wody wliczają się też zupy.
Dobre nawyki trzeba wypracować. Na początku może być trudno, ale szybko odczujesz pozytywne skutki wypijania odpowiedniej ilości wody, a sam nawyk stanie się rutyną.