Zdrowe odżywianie rodziny przede wszystkim powinno być oparte o prostotę, odpowiednio dużą ilość warzyw i owoców. To nie ma być skomplikowane, trudne i kosztowne, w przeciwnym razie chęci na zmiany może nam wystarczyć na krótko.
Twoja dieta czy zdrowe odżywianie rodziny?
Zdrowe odżywianie rodziny nie jest zadaniem skomplikowanym. Cały nasz program PZO powstał z myślą o tym, aby zdrowe nawyki nie dotyczyły tylko jednej osoby w rodzinie, ale by zmienić generalnie sposób myślenia o diecie i odżywianiu. Przecież tutaj nie chodzi o to, abyś ty jadła jedno, a twój partner albo dzieci drugie. Takie gotowanie na co najmniej dwa talerze naprawdę może z czasem frustrować, a przede wszystkim zajmuje dużo czasu.
Zdrowe odżywianie rodziny możesz wprowadzać dokładnie tak samo jak swoją dietę. Stopniowo, bez napięcia, przechodząc od jednego nawyku do kolejnego. W ten sposób ani się obejrzysz, a wasza dieta będzie dobrze zbilansowana, kolorowa, zdrowa i smaczna, a posiłki będą wyjątkowo proste do przygotowania.
Jaka powinna być dieta dla całej rodziny?
Nie wyobrażasz sobie chyba, że zdrowe odżywianie rodziny bazuje na tym, że każdemu liczysz bilans kaloryczny, a posiłki przygotowujesz, uwzględniając ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Nie będziesz przecież dla każdego robić osobnego dania. Aby wprowadzić zdrowe odżywianie do diety, wystarczy na początek wdrożyć kilka podstawowych rozwiązań.
- W każdym posiłku warto dbać o odpowiednią ilość warzyw.
- Trzeba unikać produktów wysoko przetworzonych, pełnych niezdrowych tłuszczów, soli.
- Ogranicz spożycie cukru. Kiedy masz ochotę na słodkie postaw na owoce w każdej postaci.
- Spróbuj wprowadzić nawyki sprzyjające właściwemu nawodnieniu. Miej wodę zawsze „pod ręką”. Zwykła woda się nie sprawdza? Spróbuj dodać do niej ogórka, miętę, melisę albo świeże owoce.
- Postaw na proste potrawy oparte na sezonowych warzywach, owocach i lokalnych produktach.
- Staraj się ograniczyć spożycie mięsa, natomiast nie musisz od razu przekonywać swoich dzieci do wszystkich ryb świata.
Możesz także rozważyć świadomą suplemenentację dla całej rodziny. Nie chodzi tutaj jednak o tabletki, których składniki powstały w laboratorium. Chodzi o liofilizowane warzywa i owoce, które uzupełnią zapotrzebowanie na witaminy i minerały oraz, są bezcennym źródłem m.in. fitoskładników i antyoksydantów. Taka suplementacja jako element zdrowego odżywiania rodziny jest bezpieczna także dla dzieci, a przy obecnej jakości warzyw i owoców (które niestety nie zawierają tylu składników odżywczych i witamin, co kiedyś) może okazać się bezcenne.
Zdrowe odżywianie rodziny: daj przykład
Pamiętaj, że zdrowe odżywianie rodziny często zaczyna się właśnie od ciebie. To ty bowiem stanowisz dla swoich dzieci najważniejszy przykład. Patrząc na to, co ty jesz, wyrabiają sobie one nawyki żywieniowe które prawdopodobnie będą im towarzyszyć przez całe życie. Są one znacznie trwalsze niż wiedza przekazywana w szkole podczas pogadanki o zdrowym żywieniu. Zdrowa dieta dla całej rodziny to więc przykład, który dajesz swojemu dziecku. Jest duża szansa, że będzie ono za nim podążać. Jeśli maluch od początku będzie jadł zdrowo, z pewnością wpłynie to korzystnie na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny oraz na odporność. Tym samym istnieje duża szansa, że jego organizm uchroni się przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi.