Kawa na diecie — fakty i mity

Kawa na diecie — fakty i mity

Kawa na diecie to temat często pojawiający się w dyskusjach dotyczących zdrowego stylu życia. Nie wyobrażasz sobie poranka bez tego napoju? Boisz się jednak zatrzymywania wody w organizmie, które zniweczy twoje dietetyczne starania? Sprawdź nasz przegląd mitów i faktów na temat kawy na diecie.
 

Kawa na diecie – czy to ma sens?

Niektórzy są przekonani, że wdrażając zdrowy styl życia, trzeba w pełni zrezygnować z kawy. Pamiętaj jednak, o czym mówimy od samego początku. Tutaj nie chodzi o chwilową dietę, a o stałą zmianę nawyków. Pewnie 5 kaw dziennie to nie jest najlepszy pomysł, ale jedna filiżanka dobrej jakościowo kawy nie sprawi, że w organizmie zatrzyma ci się woda. Nie jest jednak prawdą, że picie kawy wystarczy, aby schudnąć. Niektórzy próbują do tego przekonywać, wskazując, że kawa przyspiesza metabolizm. W jednym i drugim przypadku warto zachować zdrowy rozsądek – kawy na diecie nie trzeba się bać, ale nie można jej także traktować jako środka odchudzającego, bo nim po prostu nie jest.
 

Fakty o kawie, które warto przyswoić

Kawa to niewątpliwie jeden z ulubionych napojów Polaków. Na diecie sprawdza się całkiem nieźle. Przede wszystkim dlatego, że przyspiesza metabolizm. Spotkasz się pewnie z opiniami, że pomaga ona więc w spalaniu tkanki tłuszczowej. I tym razem to będzie prawda. Niewielkie dwie dobre filiżanki małej czarnej dla osób stosujących dietę to całkiem dobry pomysł. Warto pamiętać, że kawa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej przede wszystkim dlatego, że ma właściwości pobudzające. To zasługa znajdującej się w niej kofeiny. Jeśli chcesz więcej ćwiczyć, łatwiej motywować się do porannego joggingu, sięgaj po kawę w godzinach przedpołudniowych. Pamiętaj, że małą czarną możesz wypić na godzinę przed rozpoczęciem treningu.
Kawa na diecie to dobry pomysł również dlatego, że napój ten pomaga tłumić apetyt. Jeśli ciężko ci przychodzi zapanowanie nad podjadaniem, filiżanka kawy może się okazać dobrym pomysłem.
 

Mity o kawie

Kawa na diecie to dobry pomysł, ale jak we wszystkim, także i w jej piciu trzeba zachować rozsądek. Przede wszystkim nie można wierzyć, że sama kawa pozwoli ci schudnąć. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, kawa rzeczywiście może pomóc ci spalić dodatkowo 200 kcal dziennie, jeśli ruszasz się trochę mniej – tych dodatkowych kalorii będzie około 100. To jednak wszystko – bez diety, ćwiczeń, świadomego prowadzenia swojego dnia samą kawą sukcesu nie osiągniesz.

Musisz także pamiętać, że kawy nie można pić bez ograniczeń. 1-2 filiżanki są do zaakceptowania, ale już większe ilości kawy mogą się wiązać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Kawy absolutnie nie pijemy przy refluksie i problemach żołądkowych. Przyczynia się on  do niedoborów magnezu, może podrażniać śluzówkę żołądka. Niewskazana jest także dla osób cierpiących na nadciśnienie i inne problemy sercowo-naczyniowe. Pamiętaj także, że jeśli jakaś kawa na diecie się sprawdza, to głównie czarna. Ta z mlekiem i cukrem może przynieść raczej efekt odwrotny do zamierzonego.


[wpseo_breadcrumb