Dieta śródziemnomorska dla Włochów, Hiszpanów czy Greków to po prostu codzienny sposób odżywiania. Dla nich to tradycyjny, znany od wieków model żywienia. Dieta ta z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Wspomaga odchudzanie, pomaga dbać o zdrowie, a potrawy są po prostu pyszne!
Dieta śródziemnomorska – na czym polega?
Dieta śródziemnomorska w przeciwieństwie do wielu diet pojawiających się w poradnikach dotyczących odchudzania, relacjach instagramowiczek i gwiazd to nie wynik szczegółowych badań, ustawiania określonej kaloryczności, wyłączania grup produktów. To sposób odżywiania, który dla mieszkańców basenu Morza Śródziemnego jest po prostu naturalny, oparty o produkty, które od zawsze mieli pod ręką, o rosnące na łąkach i w ogrodach przyprawy. Okazało się jednak, że to właśnie dominujący tutaj sposób żywienia może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie organizmu, a nawet może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami.
Dieta śródziemnomorska – zasady
Jeśli wydaje ci się, że każda dieta jest skomplikowana, wymaga dokładnego ważenia produktów, liczenia kalorii, ustawiania produktów w konkretne grupy, to dieta śródziemnomorska szybko pozbawi cię tych przekonań. Nie ma chyba prostszego w swoich założeniach sposobu odżywiania. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem włoskich serów czy greckich oliwek, zasady przyświecające diecie śródziemnomorskiej mogą stać się twoimi.
- Jedź lokalne, sezonowe produkty.
- W diecie śródziemnomorskiej unikaj przetworzonej żywności.
- Ogranicz czerwone mięsa. Postaw na ryby i owoce morza.
- Używaj dużych ilości ziół i naturalnych przypraw. Zamiast oleju postaw na oliwę z oliwek.
- Pamiętaj o warzywach i owocach przy każdym posiłku.
- Celebruj posiłki.
W diecie śródziemnomorskiej bazuje się na warzywach, roślinach strączkowych, owocach, ziołach, produktach pełnoziarnistych, orzechach oraz zdrowych tłuszczach. W diecie znajdziesz także duże ilości białka – głównie pochodzącego z ryb i owoców morza.
Dlaczego dieta Włochów i Greków jest taka zdrowa?
Dietę śródziemnomorską wyróżnia duża zawartość błonnika, antyoksydantów, zdrowych kwasów tłuszczowych i witamin. Nie bez powodu więc wielu naukowców uznaje ją za najkorzystniejszą w zdrowym odżywianiu. Z powodzeniem mogą stosować ją osoby z cukrzycą, borykający się z problemami układu krążenia. Dieta śródziemnomorska jest smaczna, wyjątkowo urozmaicona. Mało tutaj restrykcji, za to dużo przyjemności czerpanej ze zdrowego jedzenia. Do tego dochodzą jeszcze fundamentalne korzyści zdrowotne.
- W diecie jest wiele składników przeciwzapalnych – warzywa oraz zdrowe tłuszcze. Według naukowców nawet 80% chorób serca i 90% przypadków cukrzycy typu II można uniknąć przy stosowaniu diety śródziemnomorskiej.
- Odżywianie to zmniejsza ryzyko chorób serca, obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Z kolei oliwa z oliwek poprawia wchłanialność tlenku azotu, a to z natomiast jest ważne dla układu krwionośnego.
- Dieta śródziemnomorska zajmuje co prawda dopiero 14 miejsce w rankingu diet odchudzających. Warto jednak zwrócić uwagę, że uczy fundamentalnych nawyków, takich jak przyjemność z jedzenia, posilanie się do zaspokojenia głodu.