Jak zapobiec otyłości?

Jak zapobiec otyłości?

Otyłość i nadwaga to niestety bardzo poważne problemy XXI wieku. Coraz więcej osób zmaga się z tego typu problemami. Przyczyny ich mogą być bardzo różne, natomiast w wielu przypadkach otyłości można zapobiec. Jak?

Aby zapobiec otyłości – poznaj przyczyny.

Zapobiec otyłości można właściwie w każdym przypadku. Oczywiście nie zawsze ta droga będzie wyglądała tak samo. Czasami na zapanowanie nad wagą będziesz potrzebowała więcej czasu, może być potrzebny dodatkowy wysiłek, profesjonalna opieka. Zarówno jednak, kiedy do otyłości przyczyniają się predyspozycje genetyczne, jak i gdy przyczyną problemów z wagą są zaniedbania żywieniowe bądź określone stany chorobowe, konieczność przyjmowania określonych grup leków, zdecydowanie masz szansę wygrać tę walkę. Zatem niezależnie od przyczyny, zdecydowanie warto odpowiedzialnie podjąć to ważne wyzwanie.

W większości przypadków zapobiec otyłości może świadome kształtowanie nawyków żywieniowych, zbilansowana dieta, obfitującą w bogate odżywczo składniki oraz odpowiednia dawka ruchu. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci. Zdrowe odżywianie rodziny to podstawa. Wszystkie badania pokazują bowiem wyraźnie, że za otyłość w dużej mierze odpowiadają dwa czynniki.

  • Zwiększone spożycie wysokokalorycznego, przetworzonego pożywienia bogatego w tłuszcze i cukry, napojów gazowanych i wszystkich podobnych, wysoko przetworzonych produktów, które wylewają się wręcz z półek osiedlowych sklepów, dużych marketów czy stacji benzynowych.
  • Zmniejszona aktywność fizyczna spowodowana siedzącym trybem życia. Dotyczy to zarówno rodziców, którzy coraz więcej czasu spędzają w pracy przy biurku. Nie mniejszy problem jest w przypadku dzieci, które po południu zamiast biegać po podwórku, siedzą przed komputerem.

Jak zapobiec otyłości? Od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz uwierzyć, że otyłości i nadwadze naprawdę możesz zapobiegać. Nawet jeśli te dodatkowe kilogramy się pojawiły u ciebie czy u dziecka można się ich pozbyć i zapanować nad sytuacją. Przede wszystkim jednak trzeba dać sobie na to czas. Pamiętaj, że nie przytyłaś/ nie przytyliście w tydzień, więc w tydzień się tych nadprogramowych kilogramów nie pozbędziecie. W tydzień jednak możecie już zrobić ważny krok na drodze do zapobiegnięcia otyłości. Na początek warto zacząć od diety, ale nie drakońskiej, eliminacyjnej, ale wprowadzeniu kilku prostych, istotnych zmian

  • Ogranicz spożycie produktów wysokotłuszczowych, wysokokalorycznych, bogatych w cukier. Pożegnaj się z fast foodami i wysoko przetworzonym gotowym jedzeniem.
  • Zwiększ spożycie owoców i warzyw.
  • Postaw na źródła dobrego tłuszczu – oliwę z oliwek, awokado, orzechy.
  • Spróbuj wprowadzić stałe godziny posiłków, zawalcz o niepodjadanie między nimi.
  • Pamiętaj o nawadnianiu się w ciągu całego dnia. Staraj się codziennie wypijać 1,5 – 2 litrów wody.

Aby zapobiec otyłości pomocna jest oczywiście także aktywność fizyczna. Według specjalistów minimum to 250 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo, czyli nieco ponad 4 godziny. Nie chodzi o biegi przełajowe, maraton czy godzinę pływania. Na początek naprawdę można zacząć od najprostszego spaceru. Pomóc może joga, pilates. Z czasem można stawiać na nieco bardziej intensywny wysiłek. Wszystko z umiarem. Jeśli borykasz się z chorobą, najpierw zawsze skonsultuj się z lekarzem. To samo tyczy się dzieci. Dość bezsensownym zwolnieniom z WF. Po szkole można pomyśleć o jakichś dodatkowych zajęciach sportowych, np. karate. Jeśli nie, warto zachęcać dziecko do wspólnych spacerów, wypraw rowerowych itp.

W końcu otyłości sprzyjają także używki, warto więc się ich pozbyć albo co najmniej ograniczyć. Najlepiej rzucić palenie i co najmniej zmniejszyć radykalnie ilość spożywanego alkoholu.

Dlaczego warto zapobiegać otyłości?

Otyłości i nadwadze zapobiegać trzeba nie tylko ze względu na problem estetyczny. Im więcej kilogramów, tym nie tylko większy problem z zakupem ubrań i samoakceptacją, lecz także tym więcej problemów zdrowotnych. Skutki otyłości odczuwa całe ciało.
W układzie sercowo-naczyniowym może powstać: choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, żylaki kończyn dolnych. Docelowo problemy te mogą prowadzić do zawału serca lub udaru.

  • Cierpią kości i mięśnie, może pojawić się choroba zwyrodnieniowa kości i stawów, jak i dna moczanowa
  • Nie tylko ciężej ci się oddycha. Możesz mieć obturacyjny bezdech senny, który przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego.
  • Mogą pojawić się zaburzenia płodności, trudności z utrzymaniem ciąży czy zaburzenia erekcji u mężczyzn.
  • Do tego dochodzi cała lista zaburzeń metabolicznych, m.in. cukrzyca typu 2 czy dyslipidemia (zwiększony poziom złego cholesterolu i trójglicerydów).

A to wszystko tylko początek naprawdę długiej listy chorób.

Otyłości i nadwadze lepiej więc zapobiegać. Jeśli podejmiesz walkę odpowiednio wcześnie, naprawdę masz szansę zapanować nad tym, co dzieje się z twoim ciałem i organizmem.


.