fbpx
Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

Koszt zdrowego odżywiania to cena twojego zdrowia, sprawności, długości życia. Jesteś w stanie wycenić swoje życie lub zdrowie? O te bezcenne skarby warto dbać za wszelką cenę, ale zdrowe odżywianie wcale nie musi tak wiele kosztować.

Tanio czy drogo? Koszty zdrowego odżywiania

Niektórzy koszty zdrowego odżywiania traktują trochę jak wymówkę, aby nie podjąć wysiłku zmiany swoich własnych nawyków. Tymczasem w Programie Zdrowego Odżywiania robimy wszystko, aby pokazać wam, że zdrowe odżywianie na co dzień nie kosztuje wcale wiele. A na pewno nie więcej od tego, co jecie na co dzień. W Polsce powstał jakiś anty-PR, który próbuje przekonać, że zdrowe odżywianie jest drogie. W końcu przecież to masło ghee, olej kokosowy, krewetki, quinoa, masło orzechowe tyle kosztują. Pamiętaj jednak, że masło z orzechów możesz zrobić sama. Zamiast komosy ryżowej wystarczy zwykła kasza jaglana, a zamiast krewetek naprawdę wystarczy dobrej jakości indyk.

Czy to musi tyle kosztować?

Oczywiście na zdrowe jedzenie można wydać naprawdę dużo. Stąd pewnie bierze się przekonanie o niebotycznie wysokich kosztach zdrowego odżywiania. Rynek produktów dietetycznych w ostatnich latach bardzo się rozwinął. I dobrze, bo dzięki temu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Nie daj się jednak porwać szaleństwu, że diety nie można rozpocząć bez tych wszystkich magicznych dodatków w kuchni. Na zakup chlorelli (jeśli będziesz miała ochotę) przyjdzie czas. Pokochasz krewetki w wersji light? Możesz potraktować je jako wyjątkowe danie, które będzie pojawiało się na stole od czasu do czasu.

Potrawy z wymyślnymi i drogimi składnikami naprawdę nie muszą co tydzień ani tym bardziej co dzień pojawić na twoim stole. Pamiętaj, że zdrowa dieta przede wszystkim bazuje na sezonowych warzywach i owocach. Te są stosunkowo tanie, zimą można je zastąpić niedrogimi mrożonkami. Jeśli przyjmiesz taką perspektywę, okaże się, że koszty zdrowego jedzenia wcale nie są wysokie.

Koszty (nie)zdrowego odżywiania

Omawiając koszty zdrowego odżywania, nie można zapominać, że to nasza najlepsza inwestycja w zdrowie, dobre samopoczucie, sprawne ciało i dobrze funkcjonujący organizm. Niezdrowe jedzenie też kosztuje i to niemało. Zastanów się, ile będzie kosztować cię garść orzechów na podwieczorek, a ile ulubiony czekoladopodobny baton. Jeszcze droższe w porównaniu z samodzielnie przygotowanym posiłkiem są gotowe dania obiadowe-pełne przetworzonych tłuszczów trans, konserwantów, polepszaczy smaku i zapachu  które sprawiają, że się od takiego jedzenia łatwo się uzależniasz. Do tego wszystkiego trzeba dodać koszty niezdrowego odżywiania w postaci nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, problemów z układem krążenia, zwiększonym ryzykiem zawału serca, nadwagą itp. Jesteście gotowi zapłacić tę cenę?


Jesteś tutaj » Home » Blog » Zdrowe jedzenie » Ile kosztuje zdrowe odżywianie?