Czujesz się permanentnie zmęczona? Borykasz się z problemem zajadów albo twoja skóra wydaje się cały czas ziemista? Do tego wszystkiego dochodzą problemy z wypadającymi włosami? Sprawdź koniecznie poziom witamin z grupy B. Są one bezcenne dla naszego organizmu, a niestety nie zawsze udaje nam się pozyskać ich odpowiednią ilość razem z pożywieniem.
Witaminy z grupy B – dlaczego takie ważne?
Witaminy z grupy B mają bardzo szerokie spektrum działania. Ich wpływ na gospodarkę naszego organizmu naprawdę trudno jest przecenić. Od ich poziomu zależy między innymi to, jak funkcjonuje nasz układ nerwowy, jak przebiega metabolizm, czy tworzy się odpowiednio dużo nowych komórek krwi. Ponadto, witaminy z grupy B mają wpływ na gospodarkę hormonalną, od nich zależy także utrzymywanie w zdrowiu komórek skóry. Oczywiście witaminy B możemy pozyskiwać w diecie: B6 dostarczymy m.in. przez jedzenie kaszy gryczanej, kurczaka, indyka, B2 z kolei znajduje się m.in. w wątróbce czy roślinach strączkowych. Niestety jakość produktów, sposób ich obróbki sprawia często, że witamin z grupy B wchłaniamy jednak mniej niż powinniśmy. Warto więc przy badaniach kontrolnych sprawdzić poziom witamin z tej grupy i w razie potrzeby rozpocząć suplementację.
Witamina B2 – zdrowa krew
Witamina B2 jest ogromnie istotna dla twojego zdrowia. Inaczej określa się ją mianem ryboflawiny, a zawarte w niej flawiny mają bardzo charakterystyczną żółtą barwę i nie mniej charakterystyczny zapach. B2 gromadzi się więc przede wszystkim w wątrobie (1/3). Spora jej część znajduje się także w naszej siatkówce, mleku i nasieniu. Niedobory witaminy B2 mogą w znaczący sposób negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu:
- zbyt mała ilość B2 w organizmie objawia się często „zajadami”, uszkodzeniami wokół kącików ust, mogą pojawić się łojotokowe zmiany w nosie i uszach
- mogą pojawić się zamglenia spojówek, a także ich zapalenie,
- niedobór tej witaminy z grupy B w dalszym etapie prowadzi do zaburzeń wchłaniania żelaza, a stąd niestety już prosta droga do niedokrwistości; zgodnie z obliczeniami WHO dzisiaj aż 30% populacji cierpi na problemy związane z niedoborem żelaza.
Witamina B6 – dla dobrej gospodarki homonalnej
Witaminy z grupy B tworzą bardzo szeroką kategorię. Najważniejsze to, oprócz B2: witamina B1 – tiamina, witamina B3 (lub inaczej witamina PP) – niacyna, witamina B5 – kwas pantotenowy, witamina B9 – kwas foliowy i witamina B12 – kobalamina. Na tym tle wyróżnia się jednak jeszcze witamina B6 – pirydoksyna. To krystaliczna substancja o postaci bezbarwnych płytek. Kumuluje się w mięśniach, wątrobie i innych tkankach. Jej brak objawia się na początku przede wszystkim zmianami skórnymi:
- stanami zapalnymi przypominającymi pelagrę,
- podrażnieniem języka i błon śluzowych,
- zmianami łojotokowymi na twarzy.
Tym skórnym problemom zaczynają jednak towarzyszyć dość szybko problemy neurologiczne. Męcząca apatia, brak energii, problemy z koncentracją czy nawet bezsenność to objawy, które łatwo ci wytłumaczyć przepracowaniem i stresem, natomiast bardzo często wiążą się one z niedoborem B6. Do tego wszystkiego dochodzi twoja zwiększona podatność na infekcje. Także i ta witamina z grupy B dodatkowo wspiera wchłanianie żelaza. Jeśli więc brakuje i jej, pojawiają się jeszcze większe problemy z niedokrwistością czy anemia. W przypadku kobiet, szczególnie narażonych na utraty żelaza z uwagi na regularne cykle menstruacyjne, utrzymywanie żelaza na odpowiednim poziomie jest kluczowe.
B6 jest jednak także witaminą o ważnym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego i hormonalnego.
- Utrzymuje prawidłowy poziom progesteronu.
- Reguluje wyniki testosteronu.
- Wpływa na szanse zajścia w ciążę, chroni bowiem przed zaburzeniami fazy lutealnej cyklu menstruacyjnego.