Twoje dziecko nie je warzyw? – Poznaj skuteczne sposoby jak je przemycić do diety malucha

Twoje dziecko nie je warzyw? – Poznaj skuteczne sposoby jak je przemycić do diety malucha

Dziecko nie je warzyw? Marzysz o tym, aby przekonać je do włączenia do diety czegoś więcej poza bułką i tradycyjnym makaronem? Sprawdź kilka naszych wskazówek i naucz się, jak w prosty sposób przemycić warzywa i owoce w posiłkach dla malucha.

Dziecko nie je warzyw? A Ty?

Dziecko nie je warzyw z reguły dlatego, że nie jest przyzwyczajone do ich smaku. Prawda jest taka, że im szybciej zaczniesz je włączać do jego diety, tym łatwiej wejdzie mu to w nawyk. Pamiętaj jednak, że dziecko cię bacznie obserwuje. Jeśli na twoim talerzu nie ma zbyt wielu kolorowych dodatków, to nie dziw się, że dziecko nie je warzyw. Najszybciej przekonasz je do poszerzenia diety, dając przykład. Im więcej warzyw ląduje na twoim talerzu, tym większa szansa, że warzyw tych więcej będzie także na talerzu twojego dziecka.

Rodzinny Program Zdrowego Odżywiania

Nie bez powodu naszym podopiecznym proponujemy Rodzinny Program Zdrowego Odżywiania, w ramach którego stopniowo zmieniają się nawyki całej rodziny. Dodatkowo, przy korzystaniu z tego typu rozwiązania w prezencie dostajesz dla dziecka porcję liofilizowanych warzyw i owoców, które specjalnie z myślą o dzieciach zostały przygotowane także w formie pysznych żelków (oczywiście wegańskich).

Wspólne gotowanie

Kształtowanie zdrowych nawyków, zawsze zaczyna się w kuchni. Warto więc zaprosić dziecko do wspólnego gotowania. Zabawę tę można wykorzystać do rozmowy o tym, jak warzywa i owoce są ważne, ale i wspólne smakowanie różnych produktów,testowanie połączeń, przyprawianie.

Załóżcie ogródek

Wdrażanie zdrowych nawyków możecie kontynuować, zakładając domowy ogródek. Oczywiście wiele zależy od tego, ile macie miejsca. Wspólna opieka nad choćby najmniejszą uprawą, to szansa, że dziecko aktywnie weźmie udział w procesie uprawy, a dzięki temu będzie chciało spróbować wyhodowanych roślin. Dzięki temu zapomnisz, że jeszcze niedawno narzekałaś, że twoje dziecko nie je warzyw.

Dziecko nie je warzyw? Poznaj nasze sposoby na niejadka

Jeśli twoje dziecko nie je warzyw i trudno je do nich przekonać, nie rób nic na siłę. Przede wszystkim nie podsuwaj mu talerza, na którym już na pierwszym planie są warzywa, bo automatycznie skazujesz się na porażkę. Spróbuj podejść dziecko sposobem i bądź kreatywna.

  • Postaw na musy – to najprostszy sposób, na to, aby przemycić dziecku zarówno warzywa, jak i owoce. Musy owocowo-warzywne możesz dodać do owsianki, możesz nimi polać naleśniki, możesz dodać do głównego dania.
  • Baw się kolorem – zarówno tarte owoce i warzywa, jak i te w postaci liofilizowanej możesz wykorzystać jako barwniki. Kolorowe – przede wszystkim zielone lub czerwone – placuszki, racuchy, naleśniki, pancakes z pewnością najszybciej przekonają do siebie dziecko, które nie je warzyw. Zielony kolor możesz uzyskać przede wszystkim z pomocą szpinaku lub rukoli. Czerwony dadzą zarówno buraki, jak i malina. To zresztą także bardzo dobre połączenie.
  • Stwórz ciekawe kompozycje – warzywa po prostu położone na talerzu od razu wzbudzają niechęć u niejednego dziecka. Jeśli jednak spróbujesz ułożyć z nich kompozycję przypominającą zwierzątka, jakiś krajobraz, kwiatek od razu zachęcasz dziecko do zabawy i… wspólnego jedzenia.
  • Testuj – dzisiaj możesz przygotować pyszne chipsy z batatów albo jarmużu. Smakują obłędnie, więc kiedy dziecko już ich spróbuje, jest szansa, że zapomni o tym, że nie lubi warzyw. Spróbuj przygotować kolorowe muffinki, ciasto marchewkowe, brownie z dyni lub fasoli. Przy okazji urozmaicisz także swoje menu.