Tofu czy tempeh to dwa najpopularniejsze obecnie zamienniki mięsa. Białka roślinne skutecznie mogą bowiem zastępować to pochodzenia zwierzęcego. Zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z dietą bezmięsną, jak i te, które wegetarianami czy weganami są już od jakiegoś czasu, zastanawiają się, które z tych dwóch białek jest lepsze. A więc tofu czy tempeh?
Tofu i tempeh – dlaczego warto włączyć je do diety?
O korzyściach z włączenia białka roślinnego do diety przekonywaliśmy Cię już kilkakrotnie. Coraz więcej mówi się o jego dobej wchłanialności, mniejszym obciążeniu dla układu pokarmowego oraz bezcennych właściwościach odżywczych, jakie ma. Tofu czy tempeh stanowią produkty, po które wegetarianie i weganie sięgają najchętniej. Obydwa te produkty są produkowane na bazie soi, natomiast różnią się między sobą i z tych odmienności warto sobie zdawać sprawę. Nieco inne mają właściwości. To także przekłada się na sposób ich wykorzystania w kuchni.
Tofu – co warto o nim wiedzieć?
Tofu to właściwie twaróg mleka sojowego, który rozbijany jest na bloki. Aby uzyskać biały, przypominający mokry ser blok tofu podgrzewa się mleko sojowe. To pozwala na oddzielenie części stałych od płynu. Następnie są one wiązane dzięki koagulantowi, którym najczęściej jest siarczan wapnia. Tofu może być bardzo twarde i taka jego wersja świetnie nadaje się do grillowania. Może być także bardziej miękkie, co sprawia, że przypomina buduń. Tego typu tofu świetnie nadaje się do różnego rodzaju sałatek, makaronów, kasz, potrawek i innych. Aby porównać tofu z tempehem, warto przypomnieć, jakie ma ono właściwości odżywcze. W 100 gramach produktu znajdziezz
- 94 kalorii (co sprawia, że tofu jest uznawane za niskokaloryczne)
- 9,4 g białka (co jest bardzo dobrym wynikiem)
- 5 g tłuszczu (idealne jest więc dla osób, które muszą ograniczać tłuszcz w diecie)
- 2 g węglowodanów (powinno być więc uzupełnione w posiłku jakimś innym źródłem energii)
- 2,4 g błonnika
- 0 cukru
Czym jest tempeh?
Tofu i tempeh nie różnią się od siebie radykalnie, natomiast istnieją między nimi różnice, które warto podkreślić. Przede wszystkim tempeh jest produkowany nie tyle z samego mleka sojowego, co ze sfermentowanych ziaren soi. W procesie produkcji zostają one sprasowane w zwarty placek. To sprawia, że tempe jest twardy i ciągliwy jednocześnie, znacznie bardziej niż tofu. Przed podaniem należy go więc ugotować na parze, usmażyć lub upiec. Jest tempeh natomiast bardzo cennym produktem probiotycznym, właśnie dlatego, że jest przygotowany ze sfermentowanej soi. Jeśli chcesz wzmocnić swoją florę bakteryjną, to idealny wybór, za który twoje jelita z pewnością ci podziękują. Podobnie jak tofu, tempeh zawiera z kolei sporą ilość białka (więcej niż tofu) i dużo lizyny. Jego wartości odżywcze w 100 gramach prezentują się następująco:
- 195 kalorii (ma więc dwa razy więcej kalorii niż tofu, o czym warto pamiętać, komponując posiłki)
- 20 g białka (to wynik bardzo dobry, znacznie również wyższy niż w przypadku tofu)
- 11 g tłuszczu
- 8 g węglowodanów (jest ich nieco więcej niż w tofu, natomiast nadal jest to niewielka ilość)
- 0 cukru
Tofu czy tempeh – co wybrać?
Zananawiając się, po które białko roślinne sięgnąć, tofu czy tempeh, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kaloryczność oraz właściwości kulinarne produktu. Od strony odżywczej czy smakowej obydwa produkty wyglądają podobnie, natomiast do poszczególnych dań czasami jeden z nich nadaje się bardziej. Tofu świetnie się sprawdza przy przygotowaniu sosów czy smoothie. Tempeh lepiej udaje mięso. Świetnie sprawdza się w makaronach czy sałatkach, wrapach i podobnych daniach. Jest także bardziej kaloryczny, ale przez to bardziej bogatyw w białko, co w diecie bezmięsnej ma ogromne znaczenie. To także doskonały wybór, jeśli jelita wymagają wsparcia.