Prawidłowa waga kobiety

prawidłowa waga kobiety

Prawidłowa waga kobiety, to dla każdej z nas nieco inny wynik. Nie ma czegoś takiego jak waga idealna i warto o tym pamiętać, zamiast dać się sprowokować do pogoni za jakimiś perfekcyjnymi wymiarami. Nie oznacza to oczywiście, że wagi nie należy kontrolować.

Prawidłowa waga kobiety – jak ją obliczyć

Prawidłowa waga zarówno dla kobiety, jak dla mężczyzny, to pewna wypadkowa wieku i wzrostu. Nie ma wagi idealnej. Jest pewien optymalny przedział wagowy, który można ustalić z pomocą BMI, czyli Body Mass Index. Ten wskaźnik masy ciała pomaga w określeniu prawidłowej wagi kobiety. Informuje o potencjalnym ryzyku nadwagi, otyłości lub przeciwnie – niebezpieczeństwie niedowagi.
Wzór na BMI = masa ciała (kg): wzrost (m)2

BMI:

  • poniżej 16 oznacza dużą niedowagę.
  • w przedziale 17 – 18,5 to sygnał niedowagi.
  • w przedziale 18,6 – 25 to prawidłowa waga.
  • między 25 a 29,99 to znak nadwagi.
  • powyżej 30 to sygnał otyłości.

Oczywiście wskaźnik ten jest pewną wskazówką, która informuje o ogólnej kondycji organizmu osób dorosłych. Ustalenie prawidłowej wagi kobiety wymaga także uwzględnienia między innymi, jej budowy, wieku, ewentualnych chorób.

Co składa się na twoją wagę?

Nie bez powodu w niedawnym wpisie informowaliśmy, jak się prawidłowo mierzyć. Waga nie jest bowiem zawsze najlepszym wskaźnikiem postępów. Prawidłowa waga kobiety jest składową wielu elementów. Pamiętać bowiem musisz, że na twoją wagę składa się zarówno tłuszcz, jak i kości, mięśnie oraz woda. Jeśli masz tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, zawsze będziesz ważyć nieco więcej. Z tym problemem również można sobie poradzić a napewno warto podjąć taką próbę. Na początek warto zadbać o odpowiednie nawodnienie.

Podczas diety zachęcamy także do kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej. Sport ma sprawić, że w twoim ciele pojawi się więcej mięśni niż tłuszczu. Paradoksalnie jednak mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, więc i tutaj waga nie zawsze będzie odzwierciedlać pozytywne zmiany, jakie dokonują się w twoim organizmie. Chyba, że kupisz profesjonalny sprzęt, który bada nie tylko ogólną masę ciała, lecz także wszystkie te parametry. Wtedy, rzeczywiście można precyzyjnie kontrolować prawidłową wagę.

Zawsze zachęcamy uczestników PZO do tego, by już na starcie tego programu który kształtuje zdrowe nawyki, zrobić sobie zdjęcie sylwetki. Dzięki temu po czasie, mamy możliwość ich porównania a efekty widać jak „na dłoni”. Zdjęcie często powie więcej niż mityczna prawidłowa waga kobiety. Wiele osób potem żałuje, że takiego zdjęcia sobie nie zrobiło, więc warto spróbować, zachęcamy! Można także na bieżąco (raz w tygodniu/ raz na dwa tygodnie) mierzyć obwody centymetrem krawieckim. Znikające centymetry z ud, brzucha, bioder, ramion będą nieraz lepszym dowodem na zmiany i motywatorem do dalszego działania niż stojąca czasami w miejscu waga. Pamiętaj jednak, to że liczby na wadze się nie zmieniają nie musi oznaczać, że nic się nie dzieje a twoje starania idą na marne…ale o tym w kolejnych wpisach. 


Scroll to Top