Jeść kolację czy nie jeść – oto jest pytanie i to bardzo poważne. Odpowiedź jest prosta – jeść! Kolacja to jeden z trzech podstawowych posiłków, natomiast trzeba pamiętać, że kolacja to nie pora na obfitą biesiadę. Objadanie się na noc nie tylko fatalnie wpływa na naszą figurę i samopoczucie ale po prostu szkodzi naszemu zdrowiu.
Jeść kolację i nie zachorować
Naukowcy podkreślają, że kolację jeść trzeba, natomiast posiłek ten wymaga pewnej szczególnej uważności z twojej strony. Chodzi przede wszystkim o jego kaloryczność i godzinę spożywania. Niestety badania pokazują, że bardzo wiele osób do jedzenia kolacji przystępuje zbyt późno, często chwilę przed snem, a z drugiej strony posiłek ten jest znacznie bardziej kaloryczny niż być powinien. WHO zaleca, aby kolacja stanowiła nie więcej niż 10-15% dobowego zapotrzebowania energetycznego. W praktyce kolacja to często 30, 40, a nawet 50% wszystkich spożytych w ciągu dnia kalorii. Skutki? Bardzo niepokojące.
Dlaczego nie warto jeść kolacji późnym wieczorem?
Zbyt późne spożywanie posiłków zdaniem naukowców może mieć bardzo szkodliwe skutki dla zdrowia.
> Udowodniono, że zbyt obfite i późne kolacje sprzyjają rozwojowi chorób nowotworowych.
> Późne kolacje zwiększają ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego i nadciśnienia.
> Kolacja zjedzona na krótko przed snem rozregulowuje organizm. Spowalnia metabolizm. Kiedy narządy się powinny regenerować, ty dostarczając pożywienia do organizmu wymuszasz na nich pracę.
Zdrowe praktyki w jedzeniu kolacji
Jeść kolację można i trzeba, warto to jednak robić z głową.
> Ostatni posiłek należy zjeść 2-3 godziny przed snem. Nie chodzi o to, że musisz trzymać się mitycznej godziny 18.00, jeśli pracujesz np. do 19.00 czy 20.00. Jeśli kładziesz się 0.00, powinnaś spożyć posiłek najpóźniej o 21.
> Kolacja powinna być lekkostrawna i smaczna. Powinnaś unikać na kolację potraw smażonych, ciężkich, lepiej postawić na lekką sałatkę lub zupę-krem niż makaron z sosem.
Kilka dobrych nawyków
Wiele osób ma tendencję do objadania się wieczorem, natomiast można jej skutecznie przeciwdziałać.
> Badania pokazują, że odpowiednia podaż białka oraz posiłki bogate w błonnik pozwalają zmniejszyć ochotę, aby jeść kolację olbrzymich rozmiarów.
> Regularne spożywanie posiłków w ciągu dnia znacznie ogranicza napady wilczego głodu w godzinach nocnych.
> Odpowiednie nawodnienie sprawia, że nie mylisz pragnienia z głodem, co również może przyczyniać się do spożywania zbyt obfitych kolacji.