Jak oczyścić organizm po świętach?

Jak oczyścić organizm po świętach?

Chcesz oczyścić organizm po świętach? Masz wyrzuty sumienia, czy po prostu chcesz wejść w nowy rok lekkim krokiem? Niezależnie od Twojej motywacji, mamy kilka prostych wskazówek, jak skutecznie oczyścić organizm. 
 

Poświąteczne oczyszczanie

Smażona ryba, słodkie ciasta, lukrowane pierniczki, sałatka, w której nie żałowano majonezu… To tylko początek listy świątecznych „grzeszków”. Zawsze jednak mówimy, że święta nie są od tego, aby „trzymać dietę” i odmawiać sobie wszystkiego. Oczywiście warto do świątecznego pałaszowania podejść z rozsądkiem, ale jeśli zdarzyło się Wam zgrzeszyć za bardzo, no cóż, wyluzuj i wskakuj na żywieniowe dobre tory. Po nadmiernym spożyciu nie tylko kalorycznych i słodkich potraw, ale także alkoholu, warto jednak oczyścić organizm. Jak to zrobić? Ponownie – z głową.
 

Jak oczyścić organizm?

Nie ma magicznej tabletki, napoju, herbatki na oczyszczanie. Środki, które w ten sposób są reklamowane, powinny wzbudzać w tobie pewien dystans. Nie oznacza to jednak, że organizmu nie trzeba oczyszczać. Wręcz przeciwnie – zdecydowanie warto to robić, ale kompleksowo i rozsądnie.
 
  • Sięgnij po warzywa i owoce, które przez święta poszły w odstawkę. Z pomocą przyjdą ci przede wszystkim zielone warzywa. Możesz je spożywać na surowo, w postaci koktajli, soków, gotowane i pieczone. To jeden ze skuteczniejszych środków oczyszczających nasz organizm z toksyn i poprawiający metabolizm.
  • Aby oczyścić organizm, wzbogać dietę o zdrowe tłuszcze roślinne. Postaw na oliwę z oliwek, orzechy, nasiona. Nie tylko poprawiają one procesy trawienne oraz detoksykację organizmu, ale i ułatwią wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Same tłuszcze roślinne to także cenne źródło witamin, a także antyoksydantów, fitoskładników i cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych – NNKT.
  • Nie zapomnij o zwiększonej ilości błonnika w diecie. Działa on jak miotła, która ułatwia wyprowadzanie z organizmu zalegających w układzie pokarmowym treści. Białe pieczywo koniecznie zamień na razowe. Sięgaj po produkty pełnoziarniste.
  • Pij dużo wody. Poprawi ona metabolizm, a jednocześnie pomoże w usunięciu z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
  • Skorzystaj z mocy ziół takich jak: gałka muszkatołowa, chili, cynamon, kurkuma, które przyspieszają trawienie.

Nie musimy chyba dodawać, że aby oczyścić organizm, unikamy cukru, ograniczamy sól, produkty z białej mąki, żywności przetworzonej i alkoholu? Do wymienionych wyżej wskazówek warto dołączyć oczywiście jeszcze jedną – ruch. Taki jak lubisz – może być bieganie, może być joga. Jest karnawał – może więc taniec?