Czym zastąpić sól w diecie, aby potrawy nadal smakowały tak, jak lubisz? Rozwiązań jest wiele od suszonych grzybów, pomidorów przez wiele ziół i zdrowsze mieszanki soli. Warto to zrobić, bo zbyt duża ilość soli w diecie jest naprawdę niezdrowa.
Dlaczego warto zastąpić sól?
Zanim odpowiemy na pytanie, czym zastąpić sól w diecie, chcielibyśmy przypomnieć, dlaczego właściwie warto to robić. Sól to nie tylko samo zło. Jest nam ona w diecie potrzebna. Głównie jej składowe to jony sodowe i chlorkowe, a więc dwóch pierwiastków, które odpowiadają za równowagę wodno-elektrolitową. Sól jest potrzebna do odpowiedniego przewodnictwa nerwowego między komórkami, utrzymania właściwego przebiegu procesów metabolicznych. Skąd więc w ogóle pytanie, czym zastąpić sól?
Sól jest nam potrzebna, ale w niewielkich ilościach – około 5 gramów dziennie, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Spora część z nas (często nieświadomie) spożywa jej dużo więcej. Sporo jest jej bowiem w gotowych produktach, które spożywamy. Znajdziesz ją w pieczywie, wędlinie, serach, kiszonkach, konserwach, wędzonych, daniach gotowych. Produkty typu instant oraz żywność o wysokim stopniu przetworzenia mają jej jeszcze więcej. Część z nas często także nie szczędzi sobie soli podczas samodzielnego gotowania.
Niestety skutki nadmiaru soli w diecie mogą być bardzo poważne. Namiar soli może bowiem przyczynić się do rozwoju takich chorób jak
- miażdżyca,
- cukrzyca typu II,
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- nadciśnienie tętnicze,
- zawał mięśnia sercowego,
- nowotwór żołądka,
- osteoporoza,
- otyłość.
Warto zastanowić się, czym zastąpić sól w diecie, także jeśli masz tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, powstawania obrzęków czy opuchlizny. To także może być zasługa zbyt dużej ilości soli w diecie.
Czym zastąpić sól w diecie?
Na początek zastąpić sól można… innymi rodzajami soli. Chodzi o to, aby używać takich mieszanek, które spowodują zmniejszenie zużycia soli. Pierwsza propozycja to sól ziołowa. Oczywiście powstaje ona na bazie tradycyjnej soli, ale dzięki dodatkowi aromatycznych ziół, używamy jej mniej. Druga propozycja to sól potasowa spożywcza. Jest ona mieszanką soli potasowej i soli morskiej. Jest to wariant soli zalecany osobom z problemami sercowo-naczyniowymi. Bowiem potrzebują one ściśle kontrolować spożycie sodu. Nie oznacza to jednak, że można sól potasową spożywać w dowolnych ilościach. Najlepiej skonsultować jej stosowanie z lekarzem ponieważ nadmiar potasu może być obciążający dla nerek.
Mieszanki ziół i przypraw
Zastąpić sól możesz także ziołami i przyprawami. Najlepiej jednak sięgać po mieszanki wykonane samodzielnie, ponieważ większość z nich (choć nie wszystkie) zawiera dodatek soli lub, co gorsze, wzmacniaczy smaku. Niektóre zioła mogą śmiało konkurować z solą. Przede wszystkim są to:
- lubczyk,
- oregano,
- kolendra,
- majeranek,
- tymianek,
- estragon,
- suszona natka pietruszki,
- majeranek,
- suszony czosnek w proszku,
- prażona cebulka.
Oczywiście proces przejścia od soli do ziół zajmuje nieco czasu, natomiast kiedy już się przyzwyczaisz do stosowania tych drugich, sól może okazać się naprawdę zbędna. Jeśli chcesz podkreślić smak potrawy, nie używając soli, sięgnąć możesz także po chili, kurkumę, paprykę czy kminek.
Warto dodać, że estragon poza swoim smakiem ma też działanie prozdrowotne. Polepsza apetyt i procesy trawienne, ma lekkie działanie moczopędne i korzystnie oddziałuje na odporność organizmu. Ciekawym zamiennikiem soli są także suszone, sproszkowane grzyby. To genialny dodatek do zup, sosów, mięs, zapiekanek. Słony smak dają m.in. borowiki z podgrzybkami.