Dieta ubogoresztkowa – dla kogo, co jeść, czego unikać

dieta ubogoresztkowa

Dieta ubogoresztkowa jest dietą leczniczą, która może być także stosowana profilaktycznie u osób, które mają problemy z pracą układu pokarmowego, a przede wszystkim jelit. Cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna, masz zespół jelita wrażliwego, a może męczą cię uciążliwe biegunki? Sprawdź założenia diety ubogoresztkowej.

Dla wrażliwych jelit

Dieta ubogoresztkowa powstała przede wszystkim z myslą o osobach, które w różnym stopniu dotyka problem nadwrażliwości jelit. Dieta „uboga w resztki” oznacza, że ma ona zostawiać jak najmniej resztek w toalecie. Nie jest to więc dieta odchudzająca czy przyspieszająca metabolizm, a przede wszystkim lecznicza, przynosząca ukojenie w stanach zapalnych jelit.

Dla kogo jest dieta ubogoresztkowa?

Dietę ubogoresztkową proponuje się przede wszystkim przy nieswoistych chorobach zapalnych jelit, czyli:

  • chorobie Lesniowskiego-Crohna,
  • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,
  • czasami przy przewlekłym zapaleniu trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego,
  • czasami przy kamicy nerkowej,
  • przy bolesnych i uciążliwych biegunkach.

Zadanie takiej diety to przede wszystkim uspokojenie pracy jelit, odciążenie ich, wyciszenie stanu zapalego. Oznacza to, że w diecie ograniczony znacząco musi zostać błonnik, który jest jednym z podstawowych składników zachęcających jelita do wzmożonej pracy. W diecie ubogoresztkowej mało będzie również tłuszczów pochodzenia zwierzęcego ze względu na ich ciężkostrawność i obciążenie, jakie stanowią one dla układu pokarmowego.

Założenia diety ubogoresztkowej

Pewnie nieraz słyszałaś, jak to szalenie ważnym elementem codziennej diety jest błonnik. To prawda – zdrowy organizm potrzebuje go w sporych ilościach. Świetnie sprawdza się jako wypełniacz, który daje uczucie sytości. Jest to jednak włókno roślinne, którego nasz organizm nie potrafi strawić w całości. O ile drugą frakcję tego włókna organizm rozpuszcza i daje ona dobroczynne bakterie, o tyle pierwsza frakcja jest nierozpuszczalna. To ona działa jak stymulant pracy naszych jelit. Jeśli te jednak są schorowane i rozwija się w nich stan zapalny, taka stymulacja nie jest niczym dobrym. Dlatego też w przypadku diety ubogoresztkowej ilość błonnika ogranicza się do 10 gramów dziennie.

Co można jeść? Co wykluczamy w diecie ubogoresztkowej

Dieta ubogoresztkowa dowartościowuje produkty lekkostrawne. Jeśli chodzi o zboża, można więc sięgać po:

  • pszenne pieczywo,
  • mannę,
  • kuskus,
  • sucharki.

Zdecydowanie niepolecane są pełnoziarniste produkty, razowe makarony czy grube kasze (np. pęczak).

W przypadku mięsa ogranicza się zdecydowanie wieprzowinę natomiast sięga się po cielęcinę, mięso kurczaka i indyka. Jeśli jajka, to raczej tylko gotowane. Zminimalizujemy tłuszcz. Dozwolone są właściwie wyłącznie niewielkie ilości masła i olejów roślinnych, które są dobrym źródłem kwasów omega-3. Ryby preferujemy również chude. Podobnie jak mleko i jego przetwory.

Z warzyw należy unikać: kapusty, kalafiora, cebuli, strączków, a także ogórka, cebuli i rzodkiewki. Grzyby również powinny zostać mocno ograniczone. Z owoców należy unikać gruszek czy winogron.

W diecie ubogoresztkowej unika się ostrych przypraw. Nie ma tutaj miejsce na słodycze. Czekolada jest absolutnie zabroniona. Najlepiej rezygnować z napojów gazowanych, kawy i alkoholu.


Scroll to Top