Odżywianie przy Hashimoto – co jeść a czego unikać?

hashimoto

Odżywianie przy Hashimoto jest ogromnie istotne. Jest to jedna z tych chorób autoimmunologicznych, która tylko z pozoru nie daje poważniejszych objawów. Z czasem jednak różnorodne dolegliwości, w tym także problemy z kontrolą wagi, z nią związane, stają się coraz bardziej dokuczliwe. Stosując odpowiednią dietę wiele problemów można zniwelować, a dolegliwości załagodzić.

Odżywianie przy Hashimoto – o tym trzeba rozmawiać

Odżywianie przy Hashimoto to temat tyle popularny, co ważny. Cały czas pojawiają się na rynku wydawniczym oraz w sieci nowe materiały poświęcone tej tematyce. Dlaczego? Ponieważ stale rośnie liczba osób zmagających się z tą chorobą autoimmunologiczną powiązaną z chorobami tarczycy. Coraz częściej rozpoznaje się tę jednostkę chorobową u młodych kobiet. Szczególnie w okolicach 30. roku życia. Hashimoto ma ogromny wpływ na codzienne samopoczucie osób zmagających się z tą chorobą.

Przede wszystkim choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, które albo towarzyszy niedoczynności tarczycy albo finalnie ja wywołuje. Leczenie przy Hashimoto i niedoczynności polega przede wszystkim na podawaniu hormonów tarczycy, najczęściej lewoskrętnej tyroksyny. Choroby tej nie da się jednak wyleczyć. Natomiast można spowolnić rozwój stanu zapalnego, ograniczyć ryzyko wystąpienia innych chorób autoimmunologicznych (a te niestety lubią występować w „parach”). Przede wszystkim zaś poprawić samopoczucie pacjenta. Ogromną rolę w osiąganiu tych efektów odgrywa dieta. Chodzi przede wszystkim o to, aby w przyjmowanych posiłkach znajdowało się możliwie dużo składników odżywczych, które tarczyca wykorzystuje do syntezy hormonów (w ten sposób pomagamy jej w pracy). Ważne jest także unikanie tych produktów, których składniki mogą zaburzać ten proces (czyli staramy się nie przeszkadzać).

Dietoterapia przy Hashimoto – podstawowe zasady

Odżywianie przy Hashimoto to temat bardzo szeroki, skomplikowany. Niestety również taki, który obrósł ogromem różnego rodzaju mitów, niedopowiedzeń i półprawd. Do nich przejdziemy w kolejnym akapicie, natomiast na początek chcielibyśmy przypomnieć kilka absolutnie kluczowych i niepoważalnych zasad dotyczących odżywiania przy Hashimoto. To taka krótka lista, od której zmianę swoich nawyków żywieniowych powinien zacząć każdy, u kogo zdiagnozowane został przewlekłe zapalenie tarczycy.

Postawowe zasady odżywiania

  • Spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie z zachowaniem regularnych odstępów między nimi. Śniadanie najlepiej zjeść do godziny po przebudzeniu, kolację – na dwie, trzy godziny przed snem.
  • Precyzyjnie ustalenie pożądanej podaży kalorycznej i jej stosowanie w codziennym żywieniu.
  • Dominacja w diecie węglowodanów złożonych. Sięganie przede wszystkim po produkty zbożowe o niskim, ewentualnie średnim indeksie glikemicznym.
  • Podaż białka bazująca na rybach morskich, chudym mięscie oraz strączkach.
  • Ograniczenie tłuszczu zwierzęcego, dominacja tłuszczu roślinnego, przede wszystkim o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3.
  • Włączenie do diety dużej ilości owoców i warzyw (w przypadku owoców najlepiej te o niskim i średnim indeksie glikemicznym spożywane przede wszystkim w pierwszej połowie dnia).

W diecie osoby zmagającej się z chorobą Hashimoto powinno się znaleźć możliwie dużo produktów zawierających witaminę A, C, E. Koniecznie trzeba zadbać o produkty zawierające witaminę D3 (choć tutaj najczęściej potrzebna jest dodatkowa suplementacja), witaminę B12 (także i tutaj suplementacja może się okazać konieczna). Ważny jest także jod, selen, żelazo i cynk. Liczy się odpowiedni rozkład energii dostarczanej z pokarmu w ciągu dnia, który warunkuje utrzymanie właściwego stężenia gluzkozy we krwi. Niestety osoby z Hashimoto często zapadają także na insulinooporność.

Fakty i mity dotyczące odżywiania przy Hashimoto

Wokół tematu odżywiania w chorobie Hashimoto narosło bardzo wiele różnego rodzaju mitów. To z kolei doprowadziło do tego, że właściwe zalecenia także przez wiele osób są traktowane jak mity. Warto więc zacząć od przypomnienia tych stwierdzeń, w których jest bardzo dużo prawdy.

PRAWDY

  • To prawda, że osoby z Hashimoto powinny ograniczyć spożycie warzyw krzyżowych, przede wszystkim kapustnych (kapusty, kalafiora, brokułów, soi, jarmużu, fasoli). Zawierają one bowiem substancje wolotwórcze, czyli goitrogeny, które zaburzają metabolizm jodu w organizmie, co prowadzi do zahamowania syntezy tyroksyny, która prowadzi do przyspieszenia procesów zapalnych w tarczycy. Nie jest jednak prawdą, że wszyscy chorujący na Hashimoto zupełnie tego typu produkty powinni wykluczyć ze swojej diety. Nie powinno się kalafiora czy jarmużu spożywać w dużych ilościach (powyżej 500g/dzień), natomiast nie warto z nich zupełnie rezygnować, ponieważ mają one bardzo cenne, między innymi antynowotworowe i detoksykujące właściwości, często także niski indeks glikemiczny. Zaleca się natomiast przed spożyciem je bardzo dokładnie umyć i wypłukać (goitrogeny rozpuszczają się bowiem w wodzie), a także poddać obróbce termicznej. Bardzo dobrym sposobem na usunięcie z tych warzyw szkodliwych w przypadku osób chorujących na Hashimoto substancji jest spożywanie ich w postaci sfermentowanej (tak zalecane przy chorobach tarczycy kiszonki).
  • Prawdą jest również, że osoby z Hashimoto powinny do swojej diety wprowadzić bakterie znajdujące się w kiszonkach. Pozwalają one bowiem na zachowanie równowagi flory jelitowej, chronią przed wieloma dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które pojawiają się przy Hashimoto, a także dostarczają cennego białka, bardzo ważnej przy tej chorobie witaminy B12 w formie bardziej przyswajalnej dla organizmu ze spowolnionym metabolizmem (jaki występuje przy Hashimoto). Kiszonki obniżają także poziom niezdrowego cholesterolu, a co za tym idzie także ciśnienie krwi.
  • Rację mają również ci, którzy wskazują, że przy Hashimoto znaczenie ma odpowiednio duże spożycie selenu, który to gromadzi się przede wszystkim w tarczycy i wchodzi w skład enzymów ważnych dla  procesów metabolizmu hormonów tarczowych.  Nie zaleca się suplementacji dodatkowej tego pierwiastka, natomiast dietetycy podkreślają, ze do diety warto włączać produkty zawierająca duże ilości selenu: ryby takie jak dorsz i halibut. skorupiaki, strączki, czosnek, grzyby, orzechy brazylijskie.

MITY

Nie brakuje jednak także mitów na temat odżywiania przy Hashimoto. Poniżej kilka najsłynniejszych.

  • Nie jest prawdą, że wszystkie osoby z chorobą Hashimoto muszą wyeliminować z diety gluten. Może on wywoływać tę chorobę, ale nie zawsze musi do tego dojść. Związek między glutenem, nieszczelnością jelit i chorobą Hashimoto to kwestia bardzo indywidualna. Podstawy do jednoznacznego wykluczenia glutenu z diety dać mogą tylko szczegółowe badania.
  • Analogicznie jest z powtarzaną półprawdą, że osoby z Hashimoto muszą wykluczyć z diety nabiał. Działa to bardzo podobnie jak w przypadku glutenu. Nabiał może, ale nie musi powodować Hashimoto, dlatego decyzja o jego wykluczeniu z diety powinna zostać poprzedzona badaniami w kierunku nietolerancji laktozy.
  • Nieprawdą jest również, że przy chorobie Hashimoto należy suplementować jod. Nadmierna ilość jodu, której tarczyca w stanie przewlekłego zapalenia nie jest w stanie wykorzystać, może prowadzić do zaostrzenia reakcji autoimmunologicznej i powstania zwiększonego stanu zapalnego.

    [wpseo_breadcrumb

Scroll to Top