Najlepsza woda to ta, którą pijesz. A tak na poważnie, do wyboru wody warto podchodzić rozważnie. Liczy się nie tylko to, ile jej pijesz, ale i jaki rodzaj wody wybierasz. Podpowiadamy, dlaczego warto czytać etykiety wody mineralnej.
Najlepsza dla twojego organizmu
Najlepsza woda to naprawdę ta, po którą sięgasz. Najważniejsze jest bowiem to, żeby w ogóle ją pić, a jak pokazują badania, nadal wiele osób ma z tym problem. Nie wszyscy kochają smak wody mineralnej i nieustannie zamiast wody wybierają słodzone napoje gazowane. Czy warto? Z pewnością nie. Wystarczy przypomnieć sobie, że w 60-70% składamy się właśnie z wody. To od niej zależy:
- jak przebiegają nasze procesy życiowe,
- na ile odpowiednio rozpuszczają się w organizmie potrzebne nam związki chemiczne,
- czy związki organiczne i nieorganiczne dostarczane są do wszystkich komórek ciała,
- czy się oczyszczamy z toksyn,
- na ile dobrze trawimy,
- w jakim stopniu nasze stawy są chronione,
- jaką mamy temperaturę ciała,
- jak wygląda nasza skóra…
Moglibyśmy wymieniać długo, ale po prostu odeślemy was do artykułu, dlaczego warto pić wodę.
Jaką wodę warto pić?
Nie ma jednej najlepszej wody, którą można byłoby polecić absolutnie wszystkim. Tak jak w wielu innych przypadkach wybór w dużej mierze powinien być uzależniony od konkretnego organizmu, specyfiki funkcjonowania, preferencji smakowych. Są ludzie, którym naprawdę trudno się przekonać do czystej wody mineralnej i nie można ich do tego na siłę zmuszać, ale znaleźć rozwiązanie (np. dodanie do niej nie tylko cytryny czy mięty, ale i plasterków ogórka, kawałków ananasa, innych owoców).
Dostępne obecnie na rynku wody dzielą się na:
- mineralne,
- niegazowane,
- gazowane,
- smakowe,
- źródlane.
Wody mineralne (pochodzące z zasobów podziemnych) są niewątpliwie najpopularniejsze. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie, które obecnie określa się tym mianem są naprawdę bogate w minerały, wyróżnia się bowiem:
- niskozmineralizowaną (do 500 mg minerałów/l),
- średniozmineralizowaną (od 500 do 1500 mg minerałów/l),
- wysokozmineralizowaną (ponad 1500 mg minerałów/l).
Na co dzień najlepsza to ta nisko- lub średnio-zmineralizowana. Wysokomineralizowaną zaleca się jedynie okazjonalnie, dla uzupełnienia braków mineralnych. Sięgać po nią powinny osoby aktywne fizycznie i sportowcy. Z kolei właściwie wyłącznie wodę niskomineralizowaną wybierać powinny osoby z nadciśnieniem lub chorobami nerek. Wody wysokozmineralizowanej nie powinny z pewnością pić dzieci. Nie powinno się jej także gotować, bo wytrąca się z niej dużo kamienia.
Najlepsza woda dla dzieci i do gotowania dla nich to źródlana. Jest mniej mineralizowana (około 200-500 mg/dm3). Natomiast stołowa to ta, której podstawę stanowi źródlana lub niskozmineralizowana, natomiast w procesie produkcji dodaje się do niej wysoko zmineralizowanej, co pozwala uzyskać określony skład pierwiastków. Taka przeznaczona jest właściwie jedynie dla sportowców i osób pracujących w trudnych warunkach termicznych.
Czytaj etykiety
Najlepsza woda nie istnieje. Są tylko takie, które lepiej lub gorzej są dobrane do twoich potrzeb. W wyborze pomóc może czytanie etykiet. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na poziom minerałów, jak zaznaczyliśmy powyżej. Co jeszcze wziąć pod uwagę?
- Jeśli masz problemy żołądkowe, szukaj tej ze zwiększoną ilością sodu i wodorowęglanów (powyżej 600 mg/l). To dobre rozwiązanie zarówno przy nadkwasocie, problemach z trawieniem, jak i początkowych stadiach cukrzycy. Unikać jej powinny osoby z nieżytem przewodu pokarmowego i niedokwaśnością.
- Najlepsza woda na poprawę perystaltyki jelit, to ta ze zwiększoną ilością siarczanów oraz magnezu. Pamiętaj tylko, że siarczany w dużej ilości mogą działać przeczyszczająco.
- Zawsze natomiast unikaj azotanów. Pochodzą one najczęściej z nawozów stosowanych w rolnictwie. Mogą się one przekształcać w niebezpieczne dla zdrowia azotyny i nitroaminy.
Woda gazowana czy niegazowana?
Nieprawdą jest, że woda gazowana jest zła z zasady. W dużej mierze to od naszych preferencji zależy, jaką wybierzemy. Jeśli nie smakuje nam niegazowana, to lepiej sięgnąć po gazowaną, niż pić słodzone napoje niegazowane. Są oczywiście grupy, którym zaleca się rezygnację z tej gazowanej:
- dzieci,
- osoby z problemami natury gastrycznej, problemami żołądkowymi czy z przewodem pokarmowym,
- kobiety w ciąży i karmiące piersią.
A może woda smakowa?
Woda smakowa jest dobra i zdrowa, jeśli przygotujesz ją samodzielnie. Dodasz do dzbanka cytryny, listki mięty, arbuza, pomarańczę, porzeczki, truskawki albo plasterki ogórka. Nie daj się jednak nabrać na tę smakową ze sklepu. Z reguły w środku znajdziesz konserwanty, sztuczne barwniki i cukier.
,y