Jak się mierzyć? Monitorowanie postępów

jak sie mierzyc program pzo
Jak się mierzyć, aby we właściwy sposób kontrolować swoje postępy? Przede wszystkim kontrolować całą sylwetkę, a nie tylko jeden z wymiarów. W obserwacji własnych wyników z pewnością pomogą ci także zdjęcia dokumentujące zmiany. Monitorowanie postępów pomaga w utrzymaniu motywacji i sprawia, że łatwiej nam wytrwać w obranej drodze do zmian.

Dlaczego centymetr jest lepszy od wagi?

Pytanie, o to jak się mierzyć, przy pracy nad sylwetką jest bardzo ważne. Dzięki prowadzeniu dziennika pomiarów i regularnej kontroli wyników możesz obserwować realne zmiany, które zachodzą w twojej sylwetce. Dlaczego waga nie wystarczy? Pamiętaj, że liczba kilogramów to tylko ogólna informacja. Waga może spadać powoli, ale zamiast tkanki tłuszczowej mogą zacząć w większym stopniu składać się na nią mięśnie zbudowane na drodze aktywności fizycznej. Twoja waga to przede wszystkim woda, masa mięśniowa i tłuszcz. Ten ostatni jest najlżejszy, dlatego waga nie zawsze w pełni odzwierciedla nasze wyniki. Do pełnego oglądu potrzebna byłaby ci zaawansowana waga, mierząca zarówno ogólną liczbę kilogramów, jak i ciężar kości, zawartość tkanki tłuszczowej i mięśni. Jeśli chcesz lepiej kontrolować zmiany zachodzące w ciele, nie musisz jednak kupować drogiego sprzętu. Wystarczy, że tradycyjną wagę uzupełnisz o centymetr.
Zanim jeszcze rozpoczniesz dietę i kształtowanie dobrych nawyków, dokładnie się zmierz (biust, ramiona, talia, pas, biodra, pośladki, uda, łydki). Raz w tygodniu kontroluj te wymiary i zapisuj wyniki. Nic cię bardziej nie ucieszy, jak stopniowe zmiany, które nie tylko poczujesz w swoim ciele, ale znajdą one także odzwierciedlenie w wynikach pomiarów.
Nie unikaj kontrolowania swoich wyników. To jeden ze skuteczniejszych motywatorów, który zachęci cię do dalszego działania i kształtowania zdrowych nawyków.
Nie przesadzaj jednak – codzienne mierzenie się i stawanie na wadzie nie jest dobre. Pamiętaj, że organizm potrzebuje czasu. Nie przybrałaś na wadze w ciągu tygodnia i w ciągu tygodnia nie zgubisz nadprogramowych kilogramów. Zbyt częsta kontrola może cię zaś zdemotywować, że wyniki przychodzą zbyt wolno.

Dowiedz się, jak się mierzyć! Porady

Oprócz zapisania wymiarów na początku swojej drogi w walce o lepsze samopoczucie, mniejszą wagę i szczuplejszą sylwetkę, zrób sobie także zdjęcia. Kiedy po miesiącu, dwóch lub trzech porównasz je z aktualną wersją siebie – miło się zaskoczysz. Twoja motywacja poszybuje jeszcze wyżej, a tobie będzie łatwiej wytrwać także podczas słabszych dni, które przecież nam wszystkim się zdarzają.
Jak się mierzyć? Warto skupić się na całej sylwetce, a nie na jednym wymiarze. Zdrowe żywienie nie zmieni tylko wymiarów twoich bioder czy talii, ale pomoże w wyszczupleniu całej sylwetki. Warto to śledzić.
  • Biust – obwód zmierz na poziomie sutków. Centymetr ma do nich przylegać i znajdować się na tej samej wysokości po lewej i prawej stronie.
  • Ramiona – wyciągnij przed siebie wyprostowane ręce, zmierz ramię w najszerszej części.
  • Talia – mierzenie wykonaj na bezdechu, w najwęższej części brzucha, tuż pod żebrami.
  • Pas – mierzenie wykonaj na bezdechu, na wysokości pępka, nie wciągaj brzucha.
  • Biodra, pośladki, uda, łydki – wszystkie zmierz w najszerszej części ciała.
Poniżej znajdziesz tabelkę, która pomoże ci w zapisywaniu wyników.
tabelka jak się mierzyć
tabelka jak się mierzyć

 

 

 

 

Scroll to Top