Koktajl zamiast posiłku, czy to jest dobre rozwiązanie?

Koktajl zamiast posiłku, czy to jest dobre rozwiązanie?

Koktajl zamiast posiłku? Brzmi jak chwyt marketingowy albo droga na skróty? Być może, prawda jest jednak taka, że dobrze skomponowany koktajl może zastąpić ci pełnowartościowy posiłek. Nie musisz jednak dbać, by jego składniki były idealnie odważone – koktajl pełen witamin i składników odżywczych zawsze będzie lepszy od oferty „pana kanapki”.

Kiedy brakuje czasu…

Poranek znów był zbyt krótki, aby przygotować sobie pełny lunch do pracy? Nie masz szans, aby stworzyć rano zdrową sałatkę albo kaszotto i znów kończy się fast foodem w trakcie lunchu lub kanapką z firmowego bistro? A może być tak pójść na łatwiznę. Choć raz spróbuj -wrzucić do blendera ulubione warzywa/owoce i je po prostu zblendować. Koktajl zamiast posiłku przygotujesz w nie więcej niż 5 minut, z czego większość to praca samego blendera. Ty musisz go tylko załadować, a następnie zabrać ze sobą gotowy napój. Szybciej? Sprawniej? A przy tym jak zdrowo.

Koktajl zamiast posiłku – hit czy kit?

Koktajl zamiast posiłku to rozwiązanie, które ostatnio stało się bardzo modne. W wielu dietach pudełkowych znaleźć możesz znaleźć koktajle, które funkcjonują jako II śniadanie lub popołudniowa przekąska. Warto podkreślić, że odpowiednio skomponowany koktajl może zastąpić pełnowartościowy posiłek. Oczywiście wiele zależy od typu koktajlu, jego składników, kompozycję mikro- i makroskładników. Koktajl może stanowić posiłek kompletny, odpowiednio wyważony. Możesz oczywiście zdecydować się na gotowy już do przygotowania koktajl zamiast posiłku, którego nie musisz samodzielnie komponować. Tutaj z pomocą przychodzi na przykład koktajl wykorzystywany w Programie Zdrowego Odżywiania. Istotne jest w nim przede wszystkim to, że zawiera odpowiednią kompozycję węglowodanów, tłuszczy i białka roślinnego. W posiłku takim znajdziesz całą gamę składników odżywczych oraz naturalnych witamin.

Nawet jeśli uznać, że dzisiaj panuje moda na koktajle, to jest to moda ze wszech miar zdrowa, ponieważ:

  • Stanowią one cenne źródło witamin i minerałów,
  • W łatwo przyswajalnej formie dostarczają składników odżywczych,
  • Zawierają cenny dla organizmu błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego, a także zapewnia uczucie sytości,
  • Są cenną alternatywą dla pełnowartościowego posiłku, który nie zawsze udaje się przygotować,
  • Można go wypić w każdej sytuacji, nie potrzeba tutaj specjalnej jadalni, możesz posiłek zjeść w samochodzie, w podróży, między jednym spotkaniem a drugim.

Soki czy koktajle zamiast posiłku?

Dyskusji na temat koktajli zamiast posiłku często towarzyszą pytania o soki. To także cenny typ posiłku. Warto zdać sobie sprawę z różnić, jakie dzielą te dwa typy posiłku. Koktajle są bardziej sycące, zawierają sporą ilość błonnika, który doskonale wiąże wodę, przez co wypełnia przewód pokarmowy. Zmiksować można nie tylko warzywa, ale i na przykład kasze, dzięki czemu posiłki w takiej formie są naprawdę bardzo sycące. Kiedy przed tobą bardzo intensywny dzień, wiesz, że na tradycyjny posiłek możesz nie mieć czasu, warto taki sycący koktajl sobie przygotować i zabrać ze sobą np. do pracy. Jeśli chodzi o soki to mają one o wiele mniej błonnika, są więc szybciej przyswajalne, a przy tym dostarczają spore ilości witamin i minerałów. Warto tego typu posiłki traktować nie jak opozycyjne wobec siebie, ale komplementarne. Warto sięgać zarówno po soki, jak i koktajle zamiast posiłku. Takie urozmaicenie jest z pewnością zdrowe dla naszego układu pokarmowego, jak i całego organizmu.


.