Źródła naturalnej witaminy D są dla nas bardzo istotne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to ograniczone jest przyswajanie jej przez syntezę w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Co jeść, aby pomóc sobie w tym trudnym czasie i zadbać o odpowiedni poziom witaminy D?
Źródła naturalnej witaminy D – skąd ją pozyskujemy?
Źródła witaminy D są ogromnie istotne dla ludzkiego organizmu. Jest to bowiem witamina, która ma wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Od niej zależy praca mięśni, nasza pamięć i koncentracja, mineralizacja kości, jak i ochrona przeciwbakteryjna. To jedynie początek listy funkcji, jakie witamina D spełnia w ludzkim organizmie. Dlatego też tak dużo mówi się o konieczności badania jej poziomu w organizmie, suplementacji w okresie jesienno-zimowym i odpowiedniej diecie.Mamy trzy podstawowe źródła witaminy D
- Syntezę pod skórą pod wpływem promieniowania słonecznego – w ten sposób zaspokajamy około 80% zapotrzebowania na witaminę D. Niestety jesienią i zimą synteza ta jest znacznie ograniczona.
- Suplementacja – przyjmowanie witaminy D w postaci tabletek lub kropli jest wskazane szczególnie w okresie jesienno-zimowym. U osób z niskim jej poziomem także podczas pozostałych miesięcy. Tutaj warto wykonać badania krwi, oznaczyć poziom witaminy i skonsultować się z lekarzem.
- Dieta – produkty takie jak tłuste ryby morskie, jajka i grzyby to podstawowe źródła witaminy D w diecie. Są one jednak w stanie zaspokoić jedynie około 20% naszego zapotrzebowania na tę witaminę.
Gdzie znaleźć bezcenną witaminę?
Dieta nie jest w stanie zaspokoić w całości naszego zapotrzebowania na witaminę D3. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwracać na tę kwestię uwagi. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy możemy zapomnieć o optymalnym dostępie do źródła witaminy D3 w postaci słońca, warto zwrócić się w stronę określonej grupy pokarmów.- Tłuste ryby – przede wszystkim łosoś, szczególnie łosoś dziki, to cenne źródło witaminy D. Warto sięgnąć także po śledzia, a także popularne sardynki. Warto zwrócić także większą uwagę na halibuta i makrelę. Kiedy masz okazję jedz węgorza, jego mięso zawiera aż 1200 IU w 100 gr.
- Jajka – a dokładniej ich żółtka to cenne źródło D3. Nie każde jajko ma tyle samo witaminy, wpływ ma bowiem m.in. ekspozycja kury na słońce. Więcej D3 będą mieć więc jajka od kur z wolnego wybiegu.
- Grzyby – tutaj przede wszystkim znaleźć można witaminę D2. Zawierają ją grzyby shitake, popularne w kuchni azjatyckiej. Ponadto znajdziesz ją w polskiej kurce, pieczarkach, a także drożdżach piwnych.